Ruiny tureckého hradu na Sobôtke pri R. Sobote majú vyhlásiť za Národnú kultúrnu pamiatku

Pozostatky tureckého hradu v Rimavskej Sobote majú vyhlásiť za Národnú kultúrnu pamiatku. Nachádza sa v okrajovej časti mesta, pri mestskej časti Sobôtka. Postavili ho na zrúcaninách v roku 1554, ako jeden z najsevernejších tureckých hradov v Európe, odkiaľ podnikali ďalšie útoky na okolité hrady. V súčasnosti sú z neho len náletovými drevinami zarastené ruiny.

Proces vyhlásenia časti opevnenia za národnú kultúrnu pamiatku začal v lete minulého roka. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedol archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš, ide o časť objektu, torzo nadzemnej architektúry, ktorá sa zachovala. „Je to časť jedného bastionu,“ povedal Botoš, ktorý vypracovával návrh do žiadosti k začatiu procesu. Podľa jeho slov prebieha v tejto veci správne konanie, no podľa odhadov môže trvať aj niekoľko mesiacov. Pravdepodobne na mieste budú prebiehať aj ďalšie výskumy, najmä v prípade pivnice, ktorá tam je. Ide o lokalitu na pravom brehu toku rieky Rimava medzi mostami smerom k obci Čerenčany.

Objekt spadá pod mesto R. Sobota, ktorému boli priestory po prenájme vrátené asi pred vyše rokom. Podľa slov referenta oddelenia projektov na MsÚ Petra Slováka čakajú na vyjadrenie „pamiatkárov“ a predpokladajú, že keď bude objekt zaevidovaný a chránený tak sa možno skôr podarí v budúcnosti získať prostriedky z grantových výziev na jeho vyžitie náučnej i turistickej atrakcie. Ako spresnil, ide o vodný turecký hrad, ktorý sa nachádza pri koryte rieky, ktorej tok je už však upravený.

Predošlá partia nájomcov asi pred desiatimi rokmi základy architektúry prečistila a snažila sa lokalitu oživiť a viac ju sprístupniť verejnosti. Zámerom tu bolo spraviť voľnočasový priestor, ako aj prvý archeopark na Slovensku.

V zarastených ruinách stál kedysi Turecký hrad

Zdroj: vobraze.sk, foto: archívne zábery z dronu Robert Piatrik