V zarastených ruinách stál kedysi Turecký hrad

Jednou z pozoruhodností okolia Rimavskej Soboty je Turecký hrad. Jeho ruiny sa nachádzajú na okraji mesta, pri Sobôtke. Postavili ho na zrúcaninách v roku 1554, ako jeden z najsevernejších tureckých hradov v Európe, odkiaľ podnikali ďalšie útoky. V súčasnosti sú z neho len ruiny. Pozreli sme sa na ne z vtáčej perspektívy. Nájdete ich na pravom brehu toku rieky Rimava medzi mostami smerom k obci Čerenčany. Ide o pozostatky pivnice či bašty. Tie sú ale zarastené.

Pred zhruba desiatimi rokmi sa partia nadšencov rozhodla základy prečistiť a oživiť. Zámerom OZ Fundament bolo vtedy oživiť niekdajší turecký hrad Sobôtka a realizovať tu voľnočasový priestor, ako aj prvý archeopark na Slovensku. Zámery sa však nepodarilo zrealizovať. Prenájom pozemkov končí tento rok.

Na území pevnosti z čias Osmanskej ríše bolo viacero archeologických prieskumov. Nájdené listiny a pozostatky sú súčasťou bohatej zbierky Gemersko-malohontského múzea v R. Sobote. Ak to epidemiologická situácia umožní, viac o unikátnych zbierkach, ako aj o zaujímavých legendách, sa dozviete v GMM. Turci totiž počas svojho pôsobenia ovplyvnili maďarský jazyk, kde ostalo viac podobných slov. Zaužívaným je aj slovné spojenie, fajčíš ako Turek. Ako uvádzajú v GMM na oficiálnej stránke, múzeum je od 20. apríla 2021 pre verejnosť opäť otvorené.

Foto: GMM