Rozhľadňa na Slopove sa stala objektom viacerých fotografov. Čaká ju kompletná údržba + doplnené video

Rozhľadňu na Laze Slopovo nad obcou Klenovec čaká kompletná údržba. Pribudnúť by mali aj panoramatické tabule. Informáciu pre vobraze.sk potvrdila manažérka MAS Malohont Miroslava Vargová s tým, že k údržbe má dôjsť v priebehu budúceho roka. Deväťmetrovú rozhľadňu sprístupnili v auguste pred šiestimi rokmi. Odvtedy zatraktívnila okolie štartoviska paraglidistov a stala sa obľúbeným miestom tréningu športovcov. Neunikla ani pozornosti viacerých fotografov. Pekné zábery na ňu a jej okolie vám prinášame prostredníctvom objektívu cyklistu Miroslava Sobeka.

Financovaná bola z viacerých zdrojov. „Určite išlo o dobrú investíciu do podpory rozvoja cestovného ruchu. Mnoho turistov by na Slopovo nešlo len tak, ale rozhľadňa ako cieľ turistiky je lákavá,“ zhodnotila Vargová s odstupom času opodstatnenie jej výstavby.

Za uplynulé roky podľa Vargovej neevidujú žiadne väčšie poškodenie. „Tabuľa, ktorá odhrdzavela, bude opravená, ak ju už medzitým niekto neopravil,“ poznamenala. Zároveň pripomenula, že najviac ich teší, že ju postavili na podnet miestnych obyvateľov. „Vtedy je pravdepodobnosť úspechu vyššia a táto rozhľadňa je toho dôkazom,“ dodala Vargová.

Rozhľadňa Slopovo na jar. Ponúka výhľady na na Nízke i Vysoké Tatry

Rozhľadňa Slopovo sa nachádza na rozhraní obcí Kokava nad Rimavicou a Klenovec. Na jej výstavbu sa spotrebovalo 25 m3 dreva a 6 m3 betónu. Za dobrého počasia rozhľadňa ponúka výhľad na Nízke i Vysoké Tatry, Rimavskú Sobotu, Lom nad Rimavicou či Hradovú.

Neďaleko súčasnej rozhľadne Slopovo, ktorá bola otvorená v roku 2015, stála od začiatku do polovice 20. storočia asi 5 metrov vysoká rozhľadňa. Lokalita je takisto známa tým, že obďaleč na Mravcovom vŕšku žil Tomáš Uhorčík, druh legendárneho slovenského zbojníka.

Rozhľadňa pri obci Tachty

Zaujímavosťou je, že rozhľadňa Slopovo má svoju dvojičku. Bola neskôr postavená pri obci Tachty na juhu okresu Rimavská Sobota. Rozhľadni až pri maďarských hraniciach, ktorá ponúka výhľady na vyhasnuté sopky, sme sa venovali v tomto článku Rozhľadňa pri Tachtách ponúka výhľad na vyhasnuté sopky – vobraze.sk

Doplnené 1. októbra o 12:50 hod:
Rozhľadňa Slopovo je vďačným objektom nielen pre fotografov, ale aj pre kameramanov. Jedným z nich je aj Martin Kožiak, ktorého zábery nám po zverejnení článku a ich výlete na rozhľadni poslala jeho manželka Lívia. Sú netradičné a poskytujú pekný pohľad z vtáčej perspektívy na spomínanú rozhľadňu.

Zdroj: vobraze.sk, regionmalohont.sk, foto: Miroslav Sobek