Revúcke kúpele boli obľúbené aj národovcami

Revúca je známa predovšetkým ako mesto, kde v roku 1862 vzniklo Prvé slovenské evanjelické gymnázium. Vedeli ste však, že sa v Revúcej nachádzali aj obľúbené miestne kúpele, o ktorých písal dokonca aj Martin Kukučín?

Objavenie liečivej vody

Podľa povesti sa v Revúckej kotline nachádzal blahodarný prameň. Pre overenie toho, či bola povesť pravdiv,á požiadal vtedajší mestský richtár Jozef Morávek župného lekára Juraja Marikovszkého, aby okolie preskúmal. Liečivú vodu sa mu podarilo v roku 1819 objaviť. Na mieste, kde sa nachádzal prameň, boli vybudované kúpele.

V časoch najväčšej slávy

Revúcke kúpele ležali na trati Plešivec – Muráň, v doline obklopenej lesmi. Klíma kúpeľov, príjemné prostredie, voda, ktorá liečila rôzne ochorenia, vytvárali ideálne podmienky pre dokonalý oddych nielen Revúčanov.

Kúpele tvorila hlavná budova, oproti nej smerom do svahu sa nachádzalo osem kadí. Neďaleko hlavnej budovy stála vyvýšená kruhová miestnosť, ktorá slúžila na tancovanie. Návštevníkom bol k dispozícii i výčap, neskôr pribudla aj krytá kolkáreň a tenisový kurt.

V časoch Prvého slovenského gymnázia, v rokoch 1862 – 1874, sa tu schádzali študenti, učitelia, ale i národovci na veľkolepých majálesoch. Práve na jeden z takýchto majálesov s láskou spomínal aj Martin Kukučín vo svojom diele Mladé letá. Ku kúpeľom viedla cesta lemovaná lavičkami, pagaštanmi, topoľmi a agátmi. Okolie kúpeľov bolo udržiavané, nachádzal sa tu kúpeľný park, ale tiež ovocné sady.

Už len ruiny

Kúpele v Revúcej nikdy nepresiahli regionálny charakter. Začiatkom 20. storočia ich návštevnosť začala upadať. V 40. rokoch kúpele prestali plniť svoju funkciu aj z toho dôvodom, že sa postupne strácala voda. Ostal tu len hostinec, ktorý slúžil ako reštaurácia ešte v 90. rokoch.

V súčasnosti by ste kúpele v Revúcej hľadali len ťažko. Hlavná budova sa rozpadáva, je v zlom stave, okolie je zarastené náletovou drevinou. Tenisové ihrisko tam už nie je. Po kolkárni, vaniach či tanečnom altánku ostali len základy. Jedinou vecou, čo pripomína niekdajšie kúpele, je názov ulice Kúpeľná ktorá vedie k areálu.

Hoci spomienka na mestské kúpele ostáva už len v mysliach starších Revúčanov, mladšie generácie majú v súčasnosti k dispozícii novozrekonštruované mestské kúpalisko. Pre občanov ale aj návštevníkov mesta, býva otvorené v letnej sezóne od júla do augusta. V areáli kúpaliska môžete nájsť veľký plavecký bazén, detský bazén s atrakciami či multifunkčné ihrisko. Na svoje si prídu jednak dospelí, no rovnako aj deti.

Zdroj: Romana Ulická, Foto: Archív Romana Ulická