Nocľaháreň má novú strechu aj okná

nocľaháreň Rimavská Sobota

Nocľaháreň na Hviezdoslavovej ulici v Rimavskej Sobote má novú strechu aj okná. Práce dokončili v závere uplynulého roka. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla Mária Turoňová, poverená vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v R. Sobote, do konca roka sa im podarilo zrealizovať dohodnutú prácu, nakoľko išlo o projekt, ktorý podporilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Výška podpory bola 24-tisíc eur a mali ju stihnúť zrealizovať do konca roka. Samospráva projekt podľa Turoňovej dofinancovala sumou 9-tisíc eur. 

Prevádzka nocľahárne prerušená nebola. „Všetko fungovalo bez obmedzení,“ podotkla. Strecha bola v zlom stave a začali ju robiť v polovici decembra. Okná menili medzi sviatkami, nakoľko boli k dispozícii až neskôr kvôli výrobe. „Všetko sa ale stihlo na čas. Na Silvestra už len opravovali špalety okolo okien,“ podotkla. Súčasťou obnovy strechy bola aj výmena latovania krovu. V budove menili prednedávnom aj kotol a nové okná majú zabezpečiť zníženie únikov tepla.

bst_vivi

Nocľaháreň je otvorená od 15. októbra do 15. apríla. „Momentálne sme ešte stále v 24-hodinovej prevádzke, keďže je zákaz vychádzania. Máme tam otvorené denne,“ podotkla šéfka odboru. 

Azylový dom využíva priebežne 5-6 ľudí denne. Podmienkou je zaplatiť poplatok vo výške 50 centov a hlavne zákaz alkoholu, čo podľa Turoňovej mnohých odradí. „Je to vo väčšine ich vlastné rozhodnutie, že sú na ulici. Poskytneme im akúkoľvek pomoc, či potrebujú nájsť zamestnanie, keď vidíme v ňom potenciál. Treba však chcieť a mnohí nechcú, páči sa im takýto štýl života. Nemôžeme ich nútiť,“ dodáva.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Mária Turoňová

Nocľaháreň v R. Sobote začali rekonštruovať