Pri Lučenci stavajú cyklocestu až ku zámku

Lučenec, Halič a Vidinú má spájať nová cyklocesta. V súčasnosti prebieha jej výstavba a hotová má byť tento rok. Ako pre vobraze.sk potvrdil viceprimátor Lučenca Pavol Baculík, výstavba prebieha podľa plánu, stroje spevňujú podklad a kolaudovať by mali na jeseň. „Robí sa každý deň. Tento rok to musí byť,“ povedal Baculík, podľa ktorého už prešli lesom a smerujú popri ceste na obec Halič. „Začínať bude v obytnej časti na železničnej stanici, pôjde v intraviláne po cestičkách až na Športovú ulicu, zimný štadión a popri priehrade Ľadovo. Na pravej strane sú už natiahnuté pásy,“ priblížil viceprimátor a poskytol nám vizualizáciu cyklocesty, kade má presne trasa viesť.

Nová cyklocesta má podľa jeho slov bezpečne dopraviť rodiny s deťmi do neďalekej obce Halič, ktorá je známa vynoveným zámkom. „Rodiny s deťmi sa teraz bezpečne ťažko dostanú po ceste do Haliče. Je tam ale prekrásny park a možnosťou člnkovania a oddychu,“ dodal.

Samospráva v Lučenci získala na postavenie cyklocesty nenávratný finančný príspevok z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo výške viac ako 1,2 mil. eur. Zmluva bola uzavretá s lučeneckou firmou Svoma, ktorá ponúkla zrealizovať stavbu cyklotrasy za 688 308,97 eur bez DPH.

Cyklocesta má rozšíriť možnosti využitia aj požičovne. „Mali sme s tým v úvode problémy, ale už sme urobili opatrenia. Myslím si, že Lučenec si obľúbil už tieto bicykle,“ zhodnotil Baculík.

V Lučenci tento rok oživili projekt Zelený bicykel. Desiatky bicyklov môžete nájsť na 15 miestach, štyri z nich sú nové. Ide o stanovištia na Ulici budovateľov, Rúbanisku II pred poliklinikou, Ulici Ladislava Novomeského a na Námestí republiky pri OC Galéria. Jednorazová jazda cez spoplatnenú SMS stojí 40 centov. Stačí poslať sms na číslo 8866 v tvare BIKELC medzera číslo stojanu. Bicykle by mali byť viac odolné voči vandalom, ktorí vlani preverili ich odolnosť.

Zdroj: vobraze.sk