Pri rokmi zaužívanom parkovisku – zelenej ploche – pod Kamenným Jankom pribudla koncom leta železná závora. Je tesne pri vjazde z cesty na trávnik. Autá sa tak nedostanú ani na začiatok lúky a musia ostať stáť na ceste. Tam sa však robia dlhé kolóny odparkovaných áut. „Škoda. Pravdepodobne ide o iniciatívu väčšinového vlastníka tamojších pozemkov. Bolo to zaužívané parkovisko na začiatku lúky pre tých, ktorí sa tam prišli prejsť, tak tam odparkovali, aby nestáli na hlavnej ceste,“ priblížila aktuálnu situáciu Svetlana Bornayová, bývalá predsedníčka výboru mestskej časti Vyšná Pokoradz.
Vodiči na lúke nielen parkovali, ale po nej aj autami prechádzali
Niektorí vodiči tam však okrem parkovania aj prechádzali po lúke autom. „Chápem aj ochranu súkromného pozemku, ale zase mohlo by dôjsť aj k rokovaniam a dohode,“ hovorí Bornayová, podľa ktorej by to bolo milé gesto smerujúce k zmiereniu a zlepšeniu celkovej situácie. „Ono sa to nezdá, ale premávka na tej ceste, kde teraz parkujú, je celkom solídna a nie je ani veľmi žiadúce, aby tam stálo veľa áut na ceste,“ poznamenala. Ako pripomenula, ide o lokalitu, ktorú ľudia často využívajú na prechádzky. „V minulosti sme tam chceli zriadiť aj miesto na opekanie, sedenie, občerstvenie či menšie parkovisko. Nenašli sme však podporu u bývalého zastupiteľstva,“ povedala Bornayová, podľa ktorej postrádajú väčší záujem o mestskú časť.
Pokoradz je podľa Bornayovej veľmi prirodzeným ďalším oddychovým centrom mesta na trávenie voľného času a bolo by super, keby sa podarilo niečo tam zrealizovať pre ľudí okrem Kurinca. „Je to už také malé podhorie v rovinatej časti,“ uzavrela.
S otázkou odôvodnenia zámeru postavenia závory a znemožnenia parkovania mimo cesty sme sa obrátili na Jána Šimona, ktorý je jedným z majiteľov pozemkov či urbáru. Je aj v poľovnom združení. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ reagoval Šimon.
Prírodnú rezerváciu rozšírili tento rok
Ide o prírodnú rezerváciu Pokoradzké jazierka s chránenými štyrmi biotopmi európskeho významu. Územie bolo tento rok rozšírené. Jeho súčasťou je náučný chodník. Ikonou územia je skalnatý útvar Kamenný Janko, ktorý je významnou geomorfologickou formou. Ide o sopečný komín vyplnený celistvým andezitom. Tamojšie banské diela majú veľký význam aj z hľadiska výskytu netopierov.
Podľa slov Evy Belanovej, šéfky CHKO Cerova vrchovina, o zábrane vedia len na základe vlastného zistenia. „Nedávali sme k tomu vyjadrenie. Je to len v prvom stupni ochrany,“ povedala pre vobraze.sk Belanová. Ako podotkla, v minulosti sa snažili urobiť v tejto lokalite náučný chodník, ale k zhode s majiteľmi pozemkov nedošlo.
CHKO iniciovalo zriadenie náučného chodníka. S vlastníkmi pozemkov zatiaľ k zhode nedošlo
Turisti by sa tu podľa nej mali zo zákona pohybovať len po vyznačenej červenej turistickej značke. V lokalite je však viacero chodníkov a v jednej časti aj 4. stupeň ochrany (Pokoradské jazierka, bane aj samotný Kamenný Janko). Na CHKO podľa Belanovej navrhovali urobiť náučný chodník, aby sa lúka upravila, prenajala a parkovanie bolo oficiálne povolené. „Chceli sme to usmerniť, aby tam bol jeden oficiálny chodník. Teraz je ich tam vychodených viacero, ale nie su vyznačené a sú tak nelegálne a veľa ľudí tam chodí aj do chráneného územia. S vlastníkmi pozemkov sme sa neposunuli nikde. Dva roky sme to riešili,“ skonštatovala Belanová, podľa ktorej majú tento záujem aj naďalej.
Zdroj: vobraze.sk