Otvorili zážitkový chodník. Návštevníkov zavedie z Prednej Hory do obce Muránska Huta

V krásnej prírode turisticky obľúbenej lokality Predná Hora, na okrajoch obcí Muráň a Muránska Huta, bol v piatok 28. júla slávnostne otvorený nový interaktívny edukačný chodník Sviniarky. Táto oblasť je bohatá na prírodné krásy, čo viedlo aj k myšlienke vytvorenia náučného chodníka, ktorý zážitkovou a hravou formou umožní návštevníkom bližšie spoznať miestnu flóru a faunu.

Projekt zážitkového chodníka Sviniarky vznikol v spolupráci Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER a bol spolufinancovaný Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja vo výške takmer 9 000 eur.
Zážitkový chodník návštevníkov zavedie lesnou cestou z Prednej Hory do malebnej obce Muránska Huta cez lúky Sviniarky, na ktorej sa naskytnú nádherné výhľady na Stolické vrchy, ktoré očaria v každom ročnom období.

Na trase náučného chodníka sú osadené rôzne tematicky zamerané infopanely, ktoré priblížia čaro prírody a života v nej. Návštevníci si môžu pozrieť neobsadené včelie rámiky, “megahmyzí” domček, či objaviť stopy zvierat Muránskej planiny. Spomienku na prechádzku chodníkom si môžu zvečniť na panoramatickom fotopointe s výhľadom na Zdychavské lazy alebo pri príjemnom piknikovom mieste – polkruhovom sedení s výhľadom na lúky Osiská a Košariská.

“S otvorením edukatívneho chodníka Sviniarky spúšťa Región Gemer na svojom Instagrame aj letnú súťaž o wellness pobyty v Apartmánoch Planina a rekreačnom zariadení Predná Hora. Podmienky súťaže sú veľmi jednoduché, stačí sa prejsť chodníkom a urobiť si fotku. Záujemcovia nájdu všetky informácie na webovej stránke a sociálnych sieťach Región Gemer,” dodal Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ OOCR GEMER.

Prechádzka edukatívnym chodníkom je nenáročná. Vedie lesnou cestičkou, ktorá je vhodná pre rodiny s deťmi aj starších ľudí. „Zážitkový chodník Sviniarky dopĺňa ponuku turisticky zaujímavých miest, ktoré sa v prostredí Národného parku Muránska planina a jeho blízkeho okolia nachádzajú. Návštevníci si tak môžu výlet na obľúbené sysľovisko, Muránsky hrad, či inú zaujímavú lokalitu Muránskej planiny doplniť aj o prechádzku týmto zážitkovým chodníkom,“ uviedol podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Mikuláš Pál. Ako doplnil, od vzniku Rozvojovej agentúry BBSK bolo v regióne Gemer a Malohont podporených viac ako 30 projektov, ktorých cieľom je rozvoj cestovného ruchu v regiónoch Banskobystrického kraja.

Zdroj: tlačová správa, Zuzana Jóbová – výkonná riaditeľka KOCR Banskobystrický kraj Turizmus (redakčne upravené)