Muránske buchty predstavujú lákadlo

Ich buchty sa preslávili na celom Slovensku. Dedinka Muráň už takmer päť rokov pečie svoje tradičné sladké dobroty. V obecnej predajni ich záujemcovia nájdu s náplňou tvarohovou, lekvárovou, čučoriedkovou, makovou, orechovou, nugátovou, či jablkovou. Každý, kto zahryzne do buchty, uzná, že na náplni sa nešetrí. Aby buchty dostali punc miestnej špeciality, bola im v januári 2018 vydaná ochranná známka.

Presný dátum, kedy sa začali piecť muránske buchty, ktorých tajomstvo je v tom, že pred naplnením musia kysnúť až dvakrát a potom tretí raz pred pečením, neexistuje.

„Vie sa len, že to bolo v 70. rokoch 20. storočia. Buchty sa piekli v jedálni v pohostinstve Koruna, kde sa táto miestna špecialita aj predávala. Vyhľadávali ju najmä turisti. Dokonca aj v našom hlavnom meste vedeli, že buchty z Muráňa sú delikatesou,“ uviedol pre vobraze.sk starosta Muráňa Roman Goldschmidt. Medzi prvé pekárky patrili Magdaléna Balážiková, Gizela Barilová, Mária Fabová a Mária Sklenáriková. Potom začali ponúkať sladkú dobrotu aj v predajni Lahôdok. V obci ich vyrábali a predávali vyše 40 rokov, v roku 2014 však súkromný podnikateľ svoju prevádzku zatvoril.

Samospráva sa ale dlhšie pohrávala s myšlienkou vrátiť muránskych buchtám zašlú slávu. „Po určitej pauze sa nám podarilo odkúpiť na námestí dom rodiny Ďordevičovej a zriadiť pekáreň i predajňu muránskych buchiet. Veď bola by veľká škoda, keby táto tradícia upadla do zabudnutia,“ doplnil starosta. Samospráva si teda na obnovu tradičnej sladkej pochúťky zobrala úver 80.000 eur. Dom odkúpili za 40.000 eur a za zvyšok potrebné zariadenie na prípravu tradičných dobrôt. Netrvalo tak dlho a námestím sa vznášala lahodná vôňa muránskych buchiet. Prvé sa začali piecť a predávať v septembri 2017, pričom hneď bol po nich veľký dopyt. Podľa hlavy obce najprv zamestnali len dve ženy, ktoré boli predtým bez práce. No tie nestíhali s pečením, tak museli prijať ďalšie tri. Na túto ťažkú úlohu pečenia buchiet sa podujali mladé pekárky – cukrárky Andrejka Senková, Danka Hrbáľová, Martinka Senková a Monika Simanová. Do tajov pečenia ich zaúčala Magdaléna Sojáková. „Aby buchty chutili tak, ako si ich ľudia pamätali, boli sa tieto mladé pekárky poradiť aj so skúsenou a dlhoročnou pekárkou pani Balážikovou, ktorá im vraj vyzradila fintu, čo treba urobiť, aby boli buchty mäkké a chrumkavé,“ prezradil Goldschmidt s tým, že grif mladé pekárky neprezradili.

V súčasnosti sa pečú buchty s náplňou tvarohovou, lekvárovou, čučoriedkovou, makovou, orechovou, nugátovou a jablkovou. „Každý, kto do nich zahryzne, uzná, že na náplni sa nešetrí. Aby buchty dostali punc miestnej špeciality, bola im vydaná v januári 2018 ochranná známka,“ potvrdila hlava obce. Denne sa predávalo od 400 do 700 buchiet. Ich rekordom je 900 napečených sladkých pochúťok. Nikto zo samosprávy nečakal, že buchty budú mať taký úspech. Potom však prišla pandémia, ktorá zasiahla aj ich a navyše sa v lete v roku 2020 zrútila časť vozovky medzi Muráňom a Prednou Horou. „Najprv to vyzeralo, že sa predaj ešte zvýši vďaka tomu, že ľudia trávili leto doma a cestovali po Slovensku,“ informoval starosta. Ku Muráňu turistov totiž ťahá syslia lúka, welnesscentrum, ale aj hrad. No po prívalových dažďoch, kvôli ktorým sa prepadla cesta, bolo všetko inak. Zaznamenali výrazný pokles predaja buchiet. V porovnaní s rokom predtým to bolo aj o 10-tisíc kusov menej.

Situácia sa aktuálne zlepšuje, sladkú dobrotu pečú tri ženy a jedna ich predáva. „Pomaly sa nám rozbieha sezóna, pociťujeme viac ľudí. Predtým to bolo dosť biedne, v zime sa stále menej cestuje. Predáme tak 360 až 480 buchiet, no v lete to už bolo dokonca aj 1800 kusov,“ ozrejmil Goldschmidt s tým, že neďaleko pekárne s predajňou bola zriadená aj zóna oddychu s detským ihriskom.

Zdroj: vobraze.sk, foto: obec Muráň