Titul Matka roka získala bývalá zdravotná sestra Eva Liptayová. Ocenili aj ďalšie ženy + foto a video

Titul Matka roka získala Eva Liptayová z Hrnčiarskych Zalužian. Ocenenie a kyticu kvetov jej včera odovzdali na javisku Domu kultúry v R. Sobote pri príležitosti osláv Dňa matiek. Na Čestný titul Matky roka 2024 ju navrhla Okresná organizácia Únie žien Slovenska (ÚŽS) v Rimavskej Sobote. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla predsedníčka krajskej ÚŽS Helena Husárová, Matka roka Eva Liptayová vychovala štyroch synov a pracovala dlhé roky ako detská zdravotná sestra napríklad s doktorkami Kelemenovou či Štovčíkovou. V marci oslávila životné jubileum. 

Eva Liptayová je rodáčka z Drienčan, vydala sa do Hrnčiarskych Zalužian. Začínala pracovať na detskom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici, po materskej zostala pracovať na obvode v obci Ožďany. „Svojich štyroch synov vychovávala k čestnosti, pracovitosti a úcte k rodine a rodičom. Pracovala až do roku 2019, bola vždy pracovitá, skromná žena s veľkým srdcom,“ priblížila Husárová a dodala, že bola ochotná mimo svojej služby pomôcť aj nočnou hodinou. Starala sa o mamu aj o manžela. Zostala so štyrmi synmi, ôsmimi vnúčatami a očakáva už aj pravnúča. 

V zdravotníctve Eva Liptajová odpracovala 46 rokov. „Ešte by som rada pokračovala, keby mi to zdravie po operácii dovolilo.  Teraz žijem ešte viac ako predtým, mám čas a viem sa venovať okoliu, som už však činorodá dôchodkyňa,“ povedala pre vobraze.sk Eva Liptayová (70), ktorú ocenenie prekvapilo. „Toto ocenenie by si však zaslúžila každá jedna matka. Veľmi pekne ďakujem,“ zdôraznila. Aktívne pracuje v Únii žien Slovenska, Jednote dôchodcov a Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov či v Slovenskom červenom kríži. 

Priblížila, že pre prácu v zdravotníctve sa rozhodla aj kvôli tomu, že má rada deti. Ak by si ešte raz mohla vybrať, tak by bola lekárkou. „Maturovala som s jednotkami, no chcela som byť nezávislá a šesť rokov by som ešte musela študovať medicínu,“ dodala Liptayová, ktorá teraz rada cestuje s ostatným dôchodcami, venuje sa záhrade. „Nemám teraz starosti a môžem sa venovať sama sebe. Vek je len číslo,  a človek žije tak, ako sa cíti,“ podotkla. 

Okresná organizácia Únie žien Slovenska ocenila aj desať matiek, ktoré pracujú na úseku školstva, zdravotníctva, štátnej správy či polície. „Odovzdávajú svoj um a dobré srdce aj tým, ktorí pomoc potrebujú a svojou prácou sa aj oni pričinili o to, aby sa nám tu všetkým dobre žilo,“ priblížila Jaroslava Lajgútová, ktorá podujatia moderovala a matkám zarecitovala aj báseň. 

Ocenenými boli: Jana Vančíková, Magdaléna Pisárová, Marta Mullerová, Anna Kasarová, Edita Hutková, Jana Lacíková, Ľubica Kubiňáková, Monika Kočišová, Fedora Očkajaková, Margita Pilčíková. 

Únia žien oceňuje matky od roku 1994, čiže 30 rokov. O kultúrny program sa postarali mažoretky CVČ Relax Rimavská Sobota či žiaci Základnej školy Reformovanej kresťanskej cirkvi v R. Sobote Zlatým klincom podujatia bol spevák Peter Ondria, slovenský Louis Armstrong. 

Zdroj: vobraze.sk 

Zdroj: vobraze.sk