Umelecký kováč predstavil unikát. Kovanú bránu vo forme mandaly

Martin Jackulia a jeho dielo kovaná brána v tvare mandaly

Umelecký kováč z Rimavských Zalužian predstavil v týchto dňoch jedno zo svojich najväčších diel. Je ním kovaná brána vo forme mandaly z masívneho železa. Nadaný Martin Jackuliak ju robil jedenásť mesiacov a išlo o zákazku, pri ktorej dostal voľnú ruku na tvorbu. Ako pre vobraze.sk Martin Jackuliak priblížil, keďže mal urobiť niečo originálne, tak sa rozhodol pre formu mandaly, kde sú neobmedzené možnosti tvarov. „Je to výzva, nechcel som ísť po klasických kováčskych slohových prácach. Chcel som zúročiť svoje nadobudnuté skúsenosti a použiť tradičné technológie. Toto ešte asi nikto nerobil,“ povedal Jackuliak.

Podľa jeho slov mandalu kul postupne, od stredu do priestoru. „Keď sa niekde objavil nejaký kus, tak sa musel premietnuť v celej kružnici. Je to rozdelené na trojuholníky ako pizza,“ hovorí a dodáva, že musel brať ohľad, aby cez diery neprešiel napríklad pes. „Je to technologicky premyslené až do záveru. Bolo to celkom náročné. Muselo to nadväzovať na seba,“ poznamenal.
Zároveň podotkol, že sa snažil aj viac naštudovať o mandale. „Budhisti to majú ako formu meditácie. Beriem to napokon však skôr po tej vizuálnej a geometrickej stránke, čistote tvarov. Meditovať pri tom budú môcť ľudia, keď to uvidia, či sa to naozaj všade opakuje,“ skonštatoval s úsmevom.

Martin Jackulia a jeho dielo kovaná brána v tvare mandaly

Brána má päť metrov a je takmer dva metre vysoká. Váži približne 800 kilogramov. Umelecký kováč vo svojej vyhni použil približne 180 metrov pásoviny. Diery sú tam podľa jeho slov ručne prerážané a spájané tiež vyrobenými nitmi a až potom skladané.

Autor má na svojom konte už viacero pozoruhodných diel. Jedným z nich sú aj nadrozmerné kováčske kliešte, ktoré daroval mestu Hnúšťa. Umiestnili ich nad Hnúšťu, na Cestu Márie Széchy ako turistickú atrakciu s výhľadmi na okolie. Zaradené boli medzi slovenské rekordy.

bratia Jackuliakovci

A ako vyzerá vianočný stromček u kováča v dielni? Samozrejme aj tento rok poskladaný z nákov. „Od najväčšej po najmenšiu. Spojené sú samozrejme reťazami. Táto fotka je spomienou z uplynulých rokov,“ dodáva Martin Jackuliak z Rimavských Zalužian. Viac o Martinovi a jeho činnosti sa dozviete na jeho instagrame.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Michal Purdek