Mária Joklová z Málinca je učiteľkou na prvom stupni základnej školy. Zároveň sa však venuje tkáčskemu remeslu. Krosná, na ktorých pracuje, sú dedičstvom po starej mame. Majú vyše sto rokov. ,,Tkala moja starká, niekedy sa tkalo v každej domácnosti. Toto mi utkvelo v pamäti a ako malá som starkú obdivovala, keď tkala vzory. Mala božskú trpezlivosť. Robila som jej pri tom často spoločnosť,“ spomína pre vobraze.sk na svoje začiatky Mária Joklová (53).
Na Základnej škole v Málinci (okres Poltár) už odučila 26 rokov. Momentálne má triedu prvákov. ,,Učiteľská práca ma napĺňa, baví. Nepatrím medzi učiteľov, ktorí sú vyhorení. Od detí dostávam veľa lásky. Učiteľkou som sa túžila stať od detstva. Bol to môj sen, ktorý sa splnil,“ hovorí Mária Joklová (53). Na deťoch miluje najmä ich bezprostrednosť a otvorenosť.
Mária Joklová je zručnou remeselníčkou, ktorá skrýva vo svojich rukách hotový poklad. Začínala olejomaľbami, ďalej sa venovala rôznym servítkovým metódam, výrobe šperkov, mydielok a sviečok, taktiež krojovým bábikám a rôznym iným dekoráciám. Najväčšiu radosť jej však robí práve tkáčstvo. Aktívne sa tomu venuje štyri roky. Dôležitou časťou pred jeho začatím je správne natiahnutie osnovy. ,,Osnovu viem nasnovať, ale pomáha mi pri tom Ľubka Žilková z Kokavy nad Rimavicou, ktorá mi spoločne s manželom zreparovala aj krosná. Je to zdĺhavá záležitosť, ktorá si vyžaduje aspoň troch ľudí. Ak by nebola osnova správne našponovaná, zle by sa tkalo,“ približuje prípravný proces Joklová. Ďalším postupom je navliekanie nití. Podstatné je nepomýliť sa, pretože stačí jedna malá chybička a všetko sa začína odznovu.
Výsledkom jej tvorivej činnosti na krosnách sú tradičné tkané koberce z regiónu. Ich ozdobou sú hlavne vzory z Málinca a okolia. Kľúčovým materiálom pri ich tvorbe sú rôzne staré tričká či handry. ,,Bavlnené tričká či posteľné oblečenie to je najlepšie, keďže sa to dá pekne trhať. Čím je dlhší pásik, ktorý sa bude zatkávať, tým sa ľahšie pracuje,“ ozrejmila. Samotná výroba jedného pokrovca – približne dvojmetrového trvá jeden celý deň, pokiaľ ide o aktívnu tvorbu, bez prípravného a záverečného procesu. Tkáčstvu sa venuje v pohodlí domova vždy po práci a hlavne, ako ona hovorí, keď ju kopne múza. Pri krosnách dokáže presedieť aj celý víkend. Najradšej pracuje, keď je okolo nej ticho a pokoj. Momentálne kvôli blížiacim sa vianočným sviatkom vyrába aj šitých anjelikov z rôznych dekoratívnych látok.
Myšlienku o zachovaní tradícií sa snaží rozvíjať aj na pôde školy. Organizuje tam hodiny tkáčstva pre najmenších. Je ju možné stretnúť na rôznych remeselných trhoch a tiež na kurzoch pre dospelých.
S ľudovou kultúrou ju spájalo aj vedenie detského folklórneho súboru Málinčok, ktorý však už zanikol a tiež kedysi spolupracovala so ženskou speváckou skupinou Jánošík z Fiľakova. Pred dvomi rokmi bola autorkou knihy Ľudová slovesnosť Novohradu, kde zaznamenala rôzne zvykoslovia a príbehy z okolia Málinca, Poltára, Cinobane, Lovinobane či Kalinova.
Chce si vytvoriť vlastnú dielňu. V budúcnosti sa mieni naučiť pracovať na hrnčiarskom kruhu, ktorý by mala umiestnený vo svojej dielni aj s pecou. ,,Dnešná mládež si vôbec nevie predstaviť prácu našich predkov, ako to fungovalo. Mám dcéru, ktorá zdedila po mne umelecké gény a zároveň vnúčatá, ktoré vediem k tradíciám. Ide mi hlavne o zachovanie hodnôt, teda toho, čo nám nechali naši predkovia, aby sa odovzdávalo ďalším generáciám. Verím tomu, že tú radosť a lásku, ktorú vkladám do mojej práce, že po mne ostane a nájde sa niekto, kto ju bude posúvať ďalej,“ povedala Mária Joklová.
Zdroj: Dominika Husárová, foto: album M. Joklovej, reprofoto TV Florena a FB ZŠ Málinec