Šikovnú remeselníčku Bakšovú z Hrn. Zalužian inšpirujú v mnohom ľudia. Majú rôzne požiadavky

Hrdá na svoje remeslo pokračuje aj naďalej v jeho rozvoji. Danka Bakšová vytvára vo svojej dielni v Hrnčiarskych Zalužanoch hotový poklad. Práca s hrnčiarskym kruhom a keramická tvorba jej prirástli k srdcu pred vyše štyridsiatimi rokmi. 

Vášeň pre remeslo získala už vo svojom mladom veku, keď začínala vo výrobnom družstve Šamotka v Hrnčiarskych Zalužanoch. Neskôr sa rozhodla osamostatniť a pracovať na vlastných nápadoch. Momentálne sa jej pracovne veľmi darí. Ako povedala pre vobraze.sk, práce má stále vyše hlavy. ,,Keď niečo robím stane sa, že robím aj štyri veci naraz,“ doplnila hrnčiarka a keramikárka Danka Bakšová.

Nedávno vytvárala keramické diplomy, ktoré boli určené pre spevácke a folklórne súťaže. Tieto výrobky sa dostali dokonca aj do Maďarska, konkrétne pre zväz Slovákov v Maďarsku. Zaujímavú objednávku dostala aj zo Srbska, kde vytvárala ocenenia pre ochotnícky divadelný festival. ,,Zavolali mi priamo zo Srbska, že ma videli v televízii,“ hovorí Bakšová. Zákazníkov získava aj vďaka tomu, že sa navzájom poznajú, či niekto iní ju odporučí. Často prichádzajú priamo za ňou domov do dielne. 

Návrhy si vytvára vo svojej hlave a vlastnými rukami. V mnohom ju teraz inšpirujú práve ľudia, ktorí za ňou prichádzajú s rôznymi požiadavkami. Nebojí sa však vrátiť ani do minulosti k veciam, ktoré robila pred 20-30 rokmi. ,,Sortiment je vždy veľmi široký, a preto to môžem kolovať a zdokonaľovať,“ povedala Bakšová. Veľkú výzvu vidí vo veciach, ktoré sú pre ňu úplne nové, hlavne po technologickej stránke. Ako sama tvrdí, pomáha jej pri tom aj viera. ,,Nikdy to nezavrhujem dopredu. Stále verím, že sa to podarí a nakoniec sa to naozaj podarí,“ dodala s úsmevom Bakšová.

Počas leta ju často volali aj na rôzne akcie či remeselné jarmoky, kde pre pracovnú vyťaženosť na ne veľmi nechodí. Oveľa radšej má, keď ľudia prídu za ňou. Organizovala dokonca aj denné tábory pre deti. Tie mohli vidieť jej tvorbu, vyskúšať si  prácu s kruhom a nakoniec si vyrobiť vlastný výrobok, ktorý si po vypálení odniesli domov. Podobne organizovala workshop pre dospelých. Jednou z možností, ako si vyskúšať toto remeslo, je objednať si pobyt priamo u nej v dielni. Remeselnú ukážku s kruhom predviedla aj v knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. V blízkej dobe rozbehne projekt spojený so školami. Všetko by sa malo začať niekedy v októbri a zavítať by mala na školy v Rimavskej Sobote či Tisovci.

Okrem vlastnej tvorby sa začala čoraz viac venovať gemerskej keramike. Vo svojej dielni si zorganizovala aj malú výstavu originálnych džbánov a krčahov. ,, Keď ma navštívia turisti, veľmi rada im porozprávam o histórii. Vytvorila som si také minimúzeum,“ povedala. Zúčastnila sa tiež na krste knižky bývalej riaditeľky Gemersko-malohontského múzea v R. Sobote Oľgy Bodorovej s názvom Hrnčiarstvo v Suchánskej doline (2019). Napísanie tejto knihy berie ako správny krok k tomu, aby sa tradície zachovali.

Mimo svojej práci sa rada venuje záhradke, zvieratám a zo športových aktivít si najviac obľúbila plávanie. Tieto aktivity jej pomáhajú pri odreagovaní sa počas náročnejších dní. ,,Ja mám to šťastie, že keď zavriem na dielni dvere, niekedy aj na pol dňa tak zabudnem a potom sa zase vrátim nažhavená na prácu,“ doplnila na záver Danka Bakšová.

Zdroj: vobraze.sk, Dominika Husárová, foto: archív Danka Bakšová