Kúzelná hlina Danky Bakšovej. Pri tvorbe jej robia spoločnosť zvieratá a počúva rádio

Je zručnou remeselníčkou. Jednou z najznámejších v našom regióne. S jej keramickou tvorbou ste sa už možno stretli. Viaceré produkty vyrába na hrnčiarskom kruhu. Danke Bakšovej z Hrnčiarskych Zalužian učarovala hlina a práca s ňou. Modelovaniu z nej sa venuje už viac ako tridsať rokov. „Remeslo mi ostalo v rukách a nemenila som ho celý život,“ povedala pre vobraze.sk Bakšová. Po ukončení štúdia v odbore keramika na Strednom odbornom učilišti stavebnom v Banskej Bystrici sa v roku 1983 zamestnala vo výrobnom družstve Šamotka v Hrnčiarskych Zalužanoch.

„Rada tvorím úplne od maličkých dekoračných vecí až po plastiky, obrazy, sošky a tiež modelujem zvonkohry,“ priblížila. Ako ďalej prezradila, aj napriek dlhoročnej praxi sa stále niečo nové učí. „Keď prídu nové hliny alebo nové glazúry, vždy je to metóda pokus – omyl,“ priznala Danka Bakšová. Inšpirujú ju hlavne ľudia a príroda. Pri tvorbe jej robia spoločnosť zvieratá a rada popritom počúva Rádio Regina.

Pre začínajúcich umelcov má niekoľko rád. „Práca s hlinou si vyžaduje trpezlivosť, čas a trochu aj vlohy, no a tiež priestory. Podstatné je nevzdať to. Štúdium keramiky dá veľa, čo sa týka technológie, ale keď niekto veľmi chce, tak sa to naučí,“ uviedla Bakšová. Hovoria za ňu jej dlhodobé skúsenosti z práce s hlinou. „Pred samotným výpalom je veľmi dôležité, aby bol výrobok dobre vysušený. Ak by to tak nebolo a obsahoval by kvapky vody, v peci by explodoval,“ vysvetlila Danka. Aktuálne sa venuje výrobe vianočných ozdôb.

Danka Bakšová je držiteľkou osvedčenia o priznaní  kvalifikácie pracovníka ľudovo – umeleckej výroby. Stala sa tak kvalifikovanou keramičkou a zaradila sa medzi ľudových výrobcov na Slovensku. Jej výrobky môžete vidieť v turistických centrách, alebo si ich viete kúpiť priamo u nej doma. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Danky Bakšovej