Andrea Gordošová pracuje dvadsať rokov na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Lučenci. Zastáva funkciu inšpektorky na oddelení požiarnej prevencie. V mladosti súťažne športovala. Je rodáčkou z Lučenca, no momentálne žije v obci Krná (okres Poltár). „Tá práca si ma získala všestrannosťou a variabilitou. Som človek, ktorý nemá v obľube stereotypy a moja práca to spĺňa. Mám možnosť pri nej písať, čo robím veľmi rada, mám možnosť cestovať. Väčšinu nášho pracovného času zaberá komunikácia s ľuďmi. Moja práca nie je tradičná kancelárska. Veľa času trávime v teréne – na protipožiarnych kontrolách, na kolaudáciách, na konaniach o priestupkoch,“ uviedla pre vobraze.sk Andrea Gordošová (48).
Podľa jej slov je v HaZZ spokojná, rada navštevuje žiakov v školách, ktorých učí niečo z ochrany pred požiarmi. Tí jej odovzdávajú veľa zo svojho detského pohľadu na svet a dobíjajú ju energiou. „Všetko sa mi na práci inšpektorky v zbore páči. Robím ju rada, napĺňa ma, mám vôľu sa vzdelávať a nemám vo zvyku sa sťažovať na prácu. Som dosť aktívny človek a mám výborných kolegov, ktorí mi pomôžu, keď so mnou nejaký ten nový PC program nespolupracuje,“ skonštatovala s tým, že na lučeneckom okresnom riaditeľstve pracuje okrem nej ešte jedna hasička.
Hasičská rodina
Pred nástupom do HaZZ pracovala Andrea ako civilná zamestnankyňa na Okresnej vojenskej správe v Poltári, na mobilizačnom oddelení. „K práci na OR HaZZ som sa dostala počas materskej dovolenky s naším druhým synom Martinom, bolo to v roku 2004. Hľadali asistentku riaditeľa. Manžel Ján už vtedy pôsobil v zbore osem rokov. Päť rokov som potom pracovala na pozícii asistentky riaditeľa vo verejnom záujme. V roku 2009 som úspešne prešla prijímacím konaním na miesto inšpektorky na oddelení požiarnej prevencie. Odvtedy nosím uniformu,“ vyjadrila sa Andrea Gordošová.
Na Fakulte prírodných vied UMB v Banskej Bystrici vyštudovala učiteľský odbor so zameraním na spracovanie dreva a drevárske technológie. „Občas sa aj zasmejeme, že pri našej práci je najlepšie byť skvelým stavbárom, právnikom, učiteľom, chemikom a aj IT-čkárom v jednej osobe,“ doplnila.
Gordošová je zároveň členkou Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Poltári, kde má funkciu pokladníčky a niekedy aj šoférky na súťaže v hasičskom športe. Jej starší syn Ján pracuje ako hasič na OR HaZZ vo Zvolene, mladší syn sa tiež zaujíma o prácu hasiča a momentálne je uchádzačom o prácu príslušníka v HaZZ. Dodala, že obaja sú členmi poltárskeho DHZ.
Cestuje a veľa číta
Vo voľnom čase veľmi rada vyhľadáva rôzne športové aktivity, v minulosti súťažne behávala a rovnako sa venovala cyklistike. V HaZZ si vyskúšala aj beh na 25. poschodie v plnej hasičskej zbroji, keďže štyri roky po sebe, do roku 2018, sa zúčastňovala na Memoriáli Vladimíra Ružičku v Bratislave. Veľa času trávi v prírode, hlavne na turistike a v zime veľmi rada lyžuje i skialpuje. „Svoj voľný čas však venujem aj cestovaniu. Mám v úmysle spoznávať postupne všetky európske krajiny, lákajú ma pobaltské štáty a severná Európa. Milujem výhľady na krajinu a na horizonty, preto som už prešla väčšinu rozhľadní na Slovensku a aj v zahraničí ich rada vyhľadávam,“ ozrejmila Andrea, ktorá je vášnivou čitateľkou a pestovateľkou liečivých bylín. Cvičí tiež jogu a relaxuje pri meditácii.
„Mojou najväčšou túžbou je žiť v zdraví pokojný a spokojný každý deň, cestovať a tešiť sa s mojimi deťmi z obyčajných vecí. Som spokojná, že momentálne mám všetko, čo potrebujem,“ vyjadrila sa Gordošová.
Vykonáva štátny požiarny dozor
Prioritne sa vo svojej služobnej činnosti venuje štátnemu požiarnemu dozoru. Andrea Gordošová priblížila, že chodí do vybraných objektov v okresoch Lučenec a Poltár na protipožiarne kontroly, no kontroluje tiež obce, či si plnia povinnosti na úseku obrany pred požiarmi. Do jej agendy spadá tiež stavebná prevencia a v rámci nej stanoviská v územných, stavebných a kolaudačných konaniach, ako aj zisťovanie príčin požiarov, teda riešenie priestupkov.
„Okrem týchto prioritných služobných povinností školím technikov požiarnej ochrany, ktorí si potrebujú obnovovať svoje osvedčenia o odbornej spôsobilosti. A vyučujem aj detičky zo základných škôl na prvom stupni v rámci preventívno – výchovnej činnosti. Učím ich, ako sa majú správať v prírode, aby nespôsobili požiar alebo ako sa správať v horách v prípade búrky, ako postupovať, keď požiar spozorujú a nacvičujeme si komunikáciu na linkách tiesňového volania. Učíme sa, čo je to evakuácia a ako sa evakuovať z budovy, v ktorej vznikne požiar alebo panika,“ ozrejmila Andrea Gordošová.
Zdroj: Dominika Husárová, foto: album A. Gordošovej