Hnúšťan Bodolló bol na misii v Afganistane. Verejnosť ho pozná aj ako farára

Marian Bodolló (vľavo)

Evanjelický farár, manžel a otec troch detí – toto je Marian Bodolló z Hnúšte. Bývalý generálny duchovný Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR a plukovník Ústredia ekumenickej pastoračnej služby, ktorý bol aj na misii v Afganistane.

Je absolventom Strednej zdravotníckej školy v Lučenci, na ktorej kvality ako počas môjho štúdia, tak ani teraz, nedá dopustiť. „Dala mi veľa do života a mnohé z toho úročím aj dnes,“ povedal pre vobraze.sk Bodolló, ktorý aktuálne pracuje v Rimavskej Sobote s pôsobnosťou na celé Slovensko – pre všetky úrady – daňové, colné a pobočky finančnej správy.

Bývalý generálny duchovný a plukovník Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR na začiatku svojej kariéry a pred narukovaním pôsobil sedem rokov v Hrachove. V roku 2007 však akoby druhýkrát narukoval, prvýkrát to bolo v roku 2000 na základnú vojenskú službu. Absolvoval dôstojnícky kurz a následne pôsobil dva roky v Martine, štyri v Trenčíne a až do mája 2020 v Bratislave ako generálny duchovný.

„Hoci sa obe oblasti duchovnej služby ako v práci, tak aj v súkromí mnohokrát prelínajú, predsa v práci ako duchovný finančnej správy mám povinnosti, ktoré mi vyplývajú z náplne práce, tak aj plánu činností Ústredia ekumenickej pastoračnej služby OS SR a OZ SR, čo je môj riadiaci orgán so sídlom v Bratislave. Rozmením to na drobné: teraz pred prázdninami je to organizovanie letného tábora pre deti príslušníkov a zamestnancov finančnej správy, pobožnosti na jednotlivých pobočkách v rámci Slovenska, prednášky, publikačná a pastoračná činnosť,“ ozrejmil Marian, ktorý momentálne zastupuje kolegov v dlhodobo neobsadenom zbore v Rimavskej Píle.

Okrem služieb Božích počas nedieľ a sviatkov má aj zborové aktivity a pracuje s deťmi a dorastom. K Hnúšti ho, samozrejme, viaže obrovský vzťah a silné väzby. Berie ju ako rodisko a v súčasnosti aj bydlisko – miesto, kde má rodinu, priateľov, či cirkevníkov. „Môže byť viac?“ pýta sa Bodolló. V okolí Hnúšte najradšej navštevuje cestu Márie Széchy, ktorá spája Lučenecký a Rimavskosobotský okres.

„Začína na Muránskom hrade, pokračuje cez vrch Tŕstie do Rimavskej Soboty a potom Cerovou vrchovinou prichádza do Fiľakova. V miestach, ktorými vedie, je sústredených viacero sakrálnych pamiatok a hradov,“ opísal evanjelický farár s tým, že nad Hnúšťou mesto vytvorilo náučný chodník.

„Práve tieto dve pekné vyhliadkové miesta mám s rodinou najradšej a počas korony sme ich navštevovali najviac. Jedno na vrchu Cigáň nad Rimavským Brezovom, odkiaľ je výhľad na celú Hnúšťu, Klenovec, Klenovský Vepor, ale aj dediny Rimavské Brezovo a Rimavská Baňa a druhé na vrchu Laz medzi Brezinou a Polomom, odkiaľ je krásny severný výhľad na Ďumbier i Chopok. Na juhu vidieť najvyššie vrchy Maďarska a na východe historicky významný vrch Železník. Skrátka, je to pozvánka prejsť si počas troch dní našu magistrálu, ktorá má viac ako 80 kilometrov a úžasné zákutia,“ prezradil.

A Násir Jalili, docent mikrobiológie z Lekárskej fakulty UK v Bratislave, pri návšteve školy v Afganistane

V roku 2012 odišiel na misiu do Afganistanu. Má odtiaľ obrovské množstvo spomienok. Jednou z nich je aj budovanie afganskej základnej školy v meste Mazar-e Sharif na severe Afganistanu. S jej myšlienkou prišiel Násir Jalili, docent mikrobiológie z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Oslovoval rodákov doma aj v zahraničí a aj štátne inštitúcie. „Tak sme mohli byť pri jej výstavbe v rokoch 2014-2019. Je pre viac ako 500 žiakov a navštevujú ju aj dievčatá. Táto základná škola je podľa posledného ratingu jednou z najlepších škôl v Afganistane. Slovensko stálo nielen pri jej vybudovaní, ale každý rok sa snažíme deťom odniesť školské uniformy, aby v mesiacoch december až marec nemrzli. Aj v januári, februári je tam – 5 stupňov a v školách sa nekúri,“ uviedol Marian Bodolló.

Podľa jeho slov vojaci nechodia na misie plniť len operačné úlohy, ale zároveň robia dobré meno Slovensku tým, že sa mnohokrát podieľajú na distribúcii humanitárnej pomoci. Hoci po 11. septembri 2021 celá misia v Afganistane skončila a vojaci členských štátov NATO sa odtiaľ stiahli, škola stále stojí, žiaci sa v nej učia a dosahuje v rámci celej krajiny vynikajúce výsledky. „V kontexte toho, čo sa deje momentálne na východ od našich hraníc, môžeme vidieť, aké je vo vojne jednoduché zničiť, no koľko úsilia stojí vybudovanie len jednej školy,“ povie smutne bývalý generálny duchovný, ktorý má stále veľa plánov a snov a určite sa ich bude snažiť naplniť.

Charitatívna akcia v Afganistane – Beh pre život 1.6.2013

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Bodolló