Dobrovoľní hasiči si svoje áno povedali na brehu vodnej nádrže

Patria k dobrovoľným hasičom a hoci sa nespoznali v zbore, svoje áno si povedali na brehu vodnej nádrže Teplý Vrch. Hasičská svadba Zuzany z Teplého Vrchu a Radovana z Handlovej bola v prírode na pláži. Jej súčasťou boli aj viacerí členovia DHZ Teplý Vrch. Hoci neboli v uniformách sprievod im robilo hasičské auto so zapnutými majákmi.

Mladomanželia si toto miesto vybrali kvôli krásnej prírode, okoliu a aj tomu, že sú tu už obidvaja doma. „Neboli sme vedení k náboženstvu a preto sme si povedali, že ak nám počasie dopraje vystrojíme svadbu na pláži. Spoznali sme sa na vysokej škole. Neskôr som manžela dotiahla medzi nás na Teplý Vrch, kde ho očaril náš dobrovoľný hasičský zbor a stal sa jedným z nás,“ priblížila pre vobraze.sk nevesta Zuzana Janšová, ktorá po svadbe na začiatku júna prevzala aj meno Pernicová. Ako spomenula, je organizačný typ a pôsobí aj vo výbore. V dobrovoľnom hasičskom zbore pôsobí celá jej rodina, všetci patria medzi aktívnych členov zboru.

„Organizovali sme súťaže, Štefanské zábavy pod záštitou DHZ Teplý Vrch a postupne sme preberali zodpovednosť. Striedali sme tých starších a potom prišlo spontánne rozhodnutie vytvoriť ženské družstvo,“ hovorí Zuzka, ktorá je koordinátorkou pre spoločné akcie. 

Na výjazdy chodia muži. Medzi dobrovoľníkmi majú však viacerých profesionálnych hasičov a aj mužov, ktorí študovali požiarnu ochranu vo Zvolene. Súťaže začínajú tento víkend, no v ženskom tíme si momentálne po dvojročnej covidovej prestávke musia hľadať ďalšie mladšie dievčatá, lebo viaceré majú už malé deti. V tíme je ich sedem dievčat. Veľmi pozitívne hodnotí samotné stretávanie medzi dobrovoľníkmi. „Nielen, že nás to spája, ale máme vytvorené perfektné priateľstvá s okolím, či už v Rimavskej Bani, Čerenčanoch, Zalužanoch či Hrachove,“ hovorí a dodáva, že by bola veľmi rada, keby im to čas a okolnosti dovolili, stretnúť sa všetky a odbehnúť si súťaž ako “za starých čias“ Väčšinou boli tie prvé, druhé, tretie miesta naše,“ dodáva s úsmevom. 

Medzi sebou majú skúsených dlhoročných hasičov ako Vladimíra Šándora, Igora Rohára či Martina Babica. „Sú oporou aj pri výjazdoch. Je to fajn, že ich tu máme,“ hovorí Zuzana, ktorá je častokrát iniciátorkou aktivít. „Je nás tu viac aktívnych, vďaka ktorým držíme ako zbor pokope. Naším cieľom a veľkou výzvou je vychovať novú mladú generáciu dobrovoľných hasičov,“ skonštatovala. Zuzanu to podľa jej slov k profesionálom neťahalo. Ako spomenula, bližšie má ku ekonómii či účtovníctva. Spolu s Radovanom študovali na Ekonomickej univerzite v Bratislave odbor účtovníctvo audítorstvo. Medzi jej záľuby okrem hasičského športu patrí turistika, cyklistika či poľovníctvo.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Zuzana Janšová Pernicová