Zručný Rudolf z Muránskej Zdychavy vyrába kožené produkty i baranice. Stará sa o statok s ovcami

Výrobky z kože sú tým, čím priťahuje pozornosť Rudolf Kubej z Muránskej Zdychavy. Hoci je už dôchodcom, energia a kreativita mu nechýbajú. Spod jeho šikovných rúk vychádzajú opasky, pastierske kapsy, peňaženky, remene na pušky a korbáče, kožúšky, zápästky, korbáče, biče či kamizole a baranice z ovčej kožušiny.

K výrobe kožených výrobkov sa dostal, keď už bol päťdesiatnikom. „Ako mladého ma to nebavilo, výroba kožených výrobkov mi prišla veľmi ľahká. Bol som pilčíkom a traktoristom. Bavila ma tvrdá robota, kde som sa mohol dobre vyrobiť, preto som pracoval v lese,“ povedal pre vobraze.sk Rudolf Kubej (65).

Keď chodil po jarmokoch, zastavil sa pri predajcoch kožených výrobkov a hovoril s nimi o ich výrobe. Keďže ho práca s kožou zaujímala zbieral poznatky, ktoré by mohol neskôr uplatniť. Kapsy a kabelky začal šiť v roku 2017. „Vymyslel som si tvar a urobil šablónu. Niekoľkokrát mi niečo nevyšlo, ale to k tomu patrí. Našiel som aj kapsu po starom otcovi, ktorá mala vyše sto rokov a premýšľal som, ako by som zhotovil podobnú. Keď vidím iné kapsy, zvažujem, ako by mohli vyzerať moje,“ hovorí remeselník z Revúckeho okresu. Postupom času skúšal Rudolf zhotoviť rôzne nové veci, ktoré ho nadchli. Portfólio jeho produktov sa rozširovalo. Pri práci s kožou sa inšpiroval tým, čo našiel po starých rodičoch.

„Nemám obľúbené výrobky. Všetky robím s láskou, chuťou a od srdca. Keby ma to nebavilo, tak sa ten výrobok nepodarí,“ vyjadril sa Rudolf Kubej. Na jeho produktoch nájdete ľudové motívy z Gemera či Zdychavy. Vždy sa snaží o to, aby jeho výrobky nikdy neboli rovnaké. Iné vzory používa pre mužov, ktorí si kupujú jeho výrobky a iné pre ženy. „Ženám dávam skôr rastlinné vzory ako napríklad ruže a poľovníkom zase iné. Zabávam sa tým, že vždy sa snažím nájsť niečo nové, čo vyrobím. Staré veci, ktoré robím dookola, ma po čase omrzia. So ženou vymýšľame nové veci, zbierame nápady a potom ich realizujeme. Mám väčšiu chuť, keď idem vyrábať niečo, čo som predtým nerobil,“ priblížil.

Remeselnej činnosti sa venuje večer aspoň štyri hodiny. Kedysi si sám spracoval kožu, z ktorej vyrábal, v súčasnosti mu ju dodávajú z Jablonky na Morave, Bošian alebo Dolnej Stredy. Najčastejšie pracuje s hladenicou, ktorú opracuje, vystrihne, nakreslí vzor, vyklepe a zošije. Jeho kreatívnemu oku neuniknú ani detaily vzorov či farieb, ktoré vždy pasujú do znázornenej tematiky. Spolupracoval aj s revúckymi folkloristami, tamojšiemu súboru šil kožúšky. „Neviem povedať, čo sa najviac predáva. Každý má rád niečo iné a každý chce niečo iné,“ dodal remeselník Kubej.

Stretnúť ho môžete na rôznych dedinských akciách a jarmokoch. „Nechodievam ďaleko, len do okolia: Revúca, Rimavská Sobota, Muránska Huta, Tisovec a teraz ma volali do Klenovca. Keď sa raz sľúbim, tak prídem. Ešte mi nikto neponúkol, aby som ukázal deťom ako pracovať s opracovanou kožou. Ale keby niekto chcel, rád ho to naučím,“ hovorí zručný remeselník.

Žije na lazoch, má statok s ovcami, o ktorý sa s láskou stará. Už pätnásť rokov vyrába syry, oštiepky a parenice. „Sú dôchodcovia, ktorí si chcú užívať dôchodok v tichu a ničnerobením. To pre mňa neexistuje, ja musím stále niečo robiť. Považujem to za pravý oddych. Veď predsa musím žiť,“ uviedol Rudolf. K jeho najväčšiemu relaxu patrí oddych v prírode, posadenie sa na terasu s výhľadom na Prednú Horu, často s ďalekohľadom v dlani a vnímaní pokoja, ktorý zvuky prírody prinášajú. „Hlavne by som chcel byť zdravý a aby som dlhé roky vykonával toto remeslo, lebo ma to baví. Keď máte zdravie, tak je aj život,“ poznamenal Kubej.


Zdroj: Sophia Mária Sojková foto: album R. Kubeja