Bývalý medzinárodný futbalový rozhodca zastáva funkciu starostu

Jeho meno sa roky skloňovalo v súvislosti s futbalom, v posledných rokoch je to zase v spätosti s regionálnou politikou. Pavel Olšiak pôsobí druhé volebné obdobie na poste starostu obce Uhorské, v susednom Poltárskom okrese. Roky behal po trávnikoch ako hlavný arbiter a dotiahol to až na medzinárodného rozhodcu FIFA, na tomto fóre rozhodoval veľa zápasov.  

Pavel Olšiak sa narodil v roku 1972 v Poltári, no veľkú časť svojho života prežil v Lučenci. K športu mal blízko už odmala. S futbalom začínal  ako sedemročný chlapec. Keď mal zhruba 20 – 21 rokov, objavili sa u neho prvé zdravotné problémy s kolenom a následne podstúpil operáciu. „Vedel som, že sa v tej hráčskej kariére neposuniem a okrem tých zdravotných problémov som nebol ani dáky Maradona. V tom čase som stretol môjho známeho, ktorý pôsobil ako  futbalový delegát a oslovil ma, či by som sa nevydal na dráhu futbalového rozhodcu. V tom čase som súbežne približne 4-5 rokov  ešte hrával futbal, no keď som postúpil do republikových súťaži, to bola vážna vec, nechcel som riskovať zranenie a vtedy bola priorita rozhodovanie,“ priblížil pre vobraze.sk Pavel Olšiak.

Ako rozhodca pôsobil celkovo viac ako pätnásť rokov. V republikových súťažiach si odkrútil desať sezón, z toho osem v najvyššej súťaži. Nerozhodoval však iba na slovenských trávnikoch. Podarilo sa mu dostať na medzinárodnú listinu rozhodcov FIFA, kde figuroval v druhej najvyššej skupine rozhodcov. „Ako medzinárodný rozhodca som pôsobil päť rokov. V štyridsiatke som pre zdravotné problémy s kĺbami a kolenami musel ukončiť kariéru. V tom čase som bol v druhej skupine rozhodcov UEFA, v programe  talent, kde nado mnou bola už len top skupina európskych rozhodcov,“  poznamenal  bývalý arbiter. 

Tvrdí, že stať sa medzinárodným rozhodcom je dlhodobý proces, človek sa musí s istým talentom narodiť, mať cit pre hru, pretože rôzna situácia sa v rôznych zápasoch posudzuje inak. Jeho pravidlo bolo, že futbal sa rozhoduje v duchu pravidiel, nie podľa pravidiel. Rozhodca na medzinárodnej scéne musí zvládnuť tlak od médií,  funkcionárov, hráčov, klubov, divákov, verejnosti. Samozrejme, musí ovládať anglický jazyk a v neposlednom rade mať perfektnú kondíciu, ktorá je bezprostredne nutná kvôli testom. Tie rozhodcovia absolvujú štyrikrát do roka. Testy sa nedajú oklamať, trénuje sa so špeciálnymi hodinkami, ktoré zaznamenávajú informácie a prenášajú ich trénerovi do zahraničia, či sa plní tréningový plán.

Ako rozhodca navštívil Pavel Olšiak vďaka futbalu až 49 krajín. Rozhodoval i stretnutia v katarskej lige, kde viedol približne desať  zápasov a rozhodoval tiež duel superpohára  v Líbyi. Ako hlavný alebo náhradný rozhodca sa predstavil aj v prestížnej Lige majstrov. V tejto súťaži  zavítal na štadióny Manchestru United, Bayernu Mníchov či Borussie Mönchengladbach. Viedol aj medzinárodné stretnutia rôznych krajín. Ako hlavný muž s píšťalkou rozhodoval ligové duely v Česku, Poľsku, Turecku, Rumunsku a práve v poslednej menovanej krajine viedol rozhodujúci zápas o ligový titul.

Mnoho ľudí ho však pozná aj mimo futbalu. V Poltári pôsobil od roku 1995 do roku 2010 ako obchodný manažér v sklárňach. Z tejto pozície presedlal na funkciu riaditeľa polikliniky a neskôr dve volebné obdobia zastával post  prednostu Mestského úradu v Poltári. Počas tejto doby sa stal aj poslancom VÚC na jedno volebné obdobie. Od roku 2018 je starostom obce Uhorské. „Myslel som si, že vzhľadom na skúsenosti, ktoré som nadobudol v komunálnej politike pri manažovaní mesta, by som mohol byť nápomocný pre obec Uhorské,“ uviedol Olšiak a pokračoval: „Bývalý starosta už nechcel kandidovať, tak ma to lákalo. Ľudia mi dali dôveru a dodnes som tu. Ako bývalý prednosta mestského úradu neviem povedať, ktorá pozícia je ťažšia. Na mestskom úrade máte okolo seba ľudí, rôzne oddelenia, je tam celá organizácia práce iná. Na obecnom úrade som sám a dve pracovníčky. Na pleciach starostu je toho viac. Máte na starosti z každého rožku trošku.“

Počas víkendov si ako hlava obce nevydýchne, organizujú rôzne obecné akcie, na starosti má sobáše, krstiny a, samozrejme, futbal. Pri chode klubu sa snaží pomáhať. Na majstrovských zápasoch robí hlásateľa a celý dedinský futbal pre neho predstavuje koníček a relax.

Svoj voľný čas trávi Pavel Olšiak s rodinou. Má dve deti, jeho mladší syn aktuálne hráva futbal v Lučenci, nastupuje za kategóriu U17 a hráva tiež futsal. Práve s ním chodieva na jeho zápasy. Jeho koníčkom je aj pestovanie rastlín, na svojom dvore má veľký fóliovník, zvieratá, ovocné stromčeky a rád sa stará o svoj trávnik. Počas leta obľubuje hubárstvo. Prezradil, že kvôli hríbom je ochotný precestovať aj desiatky kilometrov.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album P. Olšiaka