Zápasníčka Lokomotívy R. Sobota bojovala na majstrovstvách Európy o bronz

Zápasníčka Khrystyna Basych (Lokomotíva Rimavská Sobota) bojovala na majstrovstvách Európy do 23 rokov o bronz. Napokon sa však musela uspokojiť v Baku s piatym miestom. V metropole Azerbajdžanu zápolila vo váhe do 50 kg. V prvom zápase nastúpila proti neutrálnej športovkyni z Bieloruska Varakinovej a podľahla jej 4:5 na body.

„Veľmi dobrý výkon podala Khrystyna. Ešte tridsať sekúnd pred koncom zápasu vyhrávala 4:3, ale v závere zaútočila jej súperka a získala dva body, čím si zabezpečila víťazstvo. Prejavil sa trochu rozdiel v sile medzi súperkami. Dvadsaťročná Khrystyna Basych patrí vekom do tejto kategórie prvý rok, súperka bola staršia. Rozhodcovia boli pri posudzovaní niektorých vecí úzkostliví,“ povedal pre vobraze.sk predseda ZO Lokomotíva Rimavská Sobota a zároveň člen Výkonného výboru Slovenského zápasníckeho zväzu Jozef Radnóti.

Varakinová vyhrala suverénne vo štvrťfinále i v semifinále na technickú prevahu. Keďže postúpila do finále, potiahla slovenskú reprezentantku do repasáže. Khrystyna Basych v nej zvíťazila na technickú prevahu (10:0) pred časovým limitom nad Nazarovovou z Azerbajdžanu. „Bola to jasná záležitosť našej zápasníčky. Zápas trval necelé dve minúty,“ skonštatoval Radnóti.

Súperkou Khrystyny Basych bola v súboji o bronz Rumunka Pirvuová a prehrala s ňou 2:6 na body. „Veľmi dobre sa Khrystyna držala aj v tomto súboji s Rumunkou. Dlho bol výsledok zápasu pre Khrystynu nádejný. V závere predviedla dobrý útok, ale nevyťažila z neho štyri body. Rumunská reprezentantka je nepríjemná súperka,“ priblížil šéf rimavskosobotského oddielu. Varakinová zvládla aj finálový duel a získala zlato.

„Medaila bola blízko, potešila by nás. Nemám však Khrystyne čo vyčítať. Zabezpečila si účasť na majstrovstvách sveta do 23 rokov. S jej výkonmi na šampionáte v Baku som bol spokojný. Piate miesto je v takejto konkurencii krásne. Pozitívne sa prejavilo, že sa už pripravuje na Ukrajine, kde má kvalitnejší sparing ako na Slovensku,“ uviedol Jozef Radnóti a pokračoval: „Na ME cestovala na vlastné náklady, respektíve na náklady nášho oddielu, ale vzhľadom na jej umiestnenie nám zväz tie náklady preplatí. Potrebujeme doriešiť jej občianstvo, aby mohla plnohodnotne reprezentovať Slovensko v ďalšom olympijskom cykle.“ Ženy zápasia len vo voľnom štýle.

V minulom roku Khrystyna Basych zažiarila na juniorských majstrovstvách Európy, v španielskom Santiago de Compostela získala bronz (do 53 kg).

Khrystyna Basych (V červenom) v zápase o bronz

Zdroj: vobraze.sk, foto: ZO Lokomotíva R. Sobota, UWW