Natália Poprocká kraľovala na majstrovstvách sveta i Európy

Natália Poprocká

Natáliu Poprockú zdobí titul majsterky sveta v kategórii wellness fitnes junioriek, ale tiež titul majsterky Európy v bodyfitnes junioriek. Dvadsaťročná vysokoškoláčka je členkou KO Magnezit Revúca. Hovorí o sebe, že je skôr vlk samotár než typ pre kolektívne športy. Miluje čokoládu. „Mojou prioritou je v súčasnosti škola. Študujem odbor pozemné stavby a architektúra na Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. V jesennej časti tejto sezóny však opäť plánujem súťažiť. Chcela by som znovu získať titul majsterky sveta i Európy,“ povedala pre vobraze.sk Revúčanka Natália Poprocká.

V roku 2019 zažiarila na slovenskej i medzinárodnej scéne. „V Hnúšti som sa stala juniorskou majsterkou Slovenska v bodyfitnes. Následne som vyhrala majstrovstvá Európy junioriek a v tom istom roku som triumfovala aj na majstrovstvách Slovenska dorasteniek. Celá tá sezóna bola pre mňa veľkým prekvapením. Bolo to niečo neskutočné, jednoducho wau,“ uviedla Natália Poprocká. Ako zdôraznila do prípravy pred ME, ktoré sa konali v Santa Susanne, dala všetko. „Musela som zabojovať o to, aby som do Španielska cestovala. V tom období ma trénoval Peter Bella z Podbrezovej a doviedol ma k európskemu titulu ((open – do 23 rokov). Na ME som súťažila aj medzi ženami a tam som sa dostala medzi šesť najlepších.“

Bronzová na majstrovstvách sveta

Zo svetového šampionátu junioriek v bodyfitnes (open – do 20 rokov) si priniesla v roku 2019 bronz. Jeho dejiskom bola Budapešť. „Necestovala som do maďarskej metropoly s veľkými očakávaniami. Išla som tam ako majsterka Európy, ale majstrovstvá sveta sú predsa len niečo viac. Dúfala som však, že by som si mohla vybojovať nejakú medailu a bola som veľmi rada, že sa mi to nakoniec podarilo,“ priblížila Poprocká. Tá zápolila i na svetovom šampionáte medzi ženami, kde však nepostúpila do finále a rovnako sa jej to nepodarilo ani v kategórii zmiešaných párov.

Zmena kategórie

Pred dvomi rokmi obsadila Natália Poprocká na MS junioriek v meste Kluž (Rumunsku) šiestu priečku. „Reprezentačná trénerka Iveta Chrťanová si vtedy všimla, že mám genetické predispozície na kategóriu wellness fitnes, mám mohutnejšie predné stehná a mohla by som v tréningovom procese poriadne cvičiť s veľkými váhami nohy. Začala som rozmýšľať nad zmenou kategórie. Môj bývalý tréner túto myšlienku nepodporoval. Do prípravy na súťaženie v kategórii wellness fitnes som sa pustila pod taktovkou trénera Miloša Šnajdra, ktorého som oslovila na spoluprácu. Pôsobí v Nitre a veľmi dobre sa vyzná v oblasti fitnes,“ ozrejmila Natália Poprocká.

Natália Poprocká

Podľa jej slov zvažovala aj trénera z Česka, ale z hľadiska dochádzania by to mala komplikované. „S trénerom Šnajdrom sme v kontakte online formou a raz za čas za ním vycestujem.“

Na svetovom tróne

Najväčší úspech dosiahla vlani na jeseň. V Santa Susanne sa stala majsterkou sveta vo wellness fitnes junioriek (open – do 20 rokov). „Zlatá medaila každopádne prekonala moje očakávania. Titul majsterky sveta je veľký úspech. Bol to neopísateľný pocit. Skúsila som sa pripraviť na novú kategóriu. Nevedela som, či sa do nej vôbec hodím a takto to dopadlo. Súťažila som tiež medzi ženami a skončila som siedma,“ uviedla Poprocká.

V jarnej časti aktuálnej sezóny sa na súťažiach nepredstaví. „Chcem sa pripraviť na jesenné podujatia a skvalitniť dovtedy niektoré svalové partie,“ avizuje. Domnieva sa, že jej kategória wellness fitnes sedí viac než bodyfitnes. „Je ladnejšia, ženskejšia,“ pripomenula Natália, ktorá meria 168 cm.

Krátko hrala tenis

V období diéty dokáže podľa jej vyjadrenia odolať čokoláde, ktorú miluje. „Ale hneď po súťaži si ju túžim dať. Čokoládu považujem za veľmi základnú vec. Keď sa aj učím a potrebujem palivo pre mozog, siahnem po nej,“ povedala s úsmevom Poprocká. Študovala na Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej.

Kým sa vydala na dráhu fitnesky, zvažovala, akému športu sa bude venovať. Poukázala na obmedzené možnosti, ktoré mala v Revúcej. Jej postava má už celkom inú podobu. „Bola som objemnejšia. Mala som trochu problémy s nadváhou. Síce som športovala, reprezentovala som školu v rôznych odvetviach, ale mala som veľmi rada jedlo. Chvíľu som súťažne hrala aj tenis. Potom som si však povedala, že asi stačilo s tým jedlom. Začala som trochu chudnúť a dávať si pozor na stravu. Najskôr som cvičila doma s vlastnou váhou a od šestnástich som navštevovala posilňovňu s tým, že chcem byť fitneskou,“ zaspomínala si Natália Poprocká. V súčasnosti už odovzdáva svoje skúsenosti aj dvom mladším fitneskám z Revúcej, ktoré súťažia.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album N. Poprockej, eastlabsphoto.com