Kanátová pomohla ragbyovej reprezentácii k bronzu na európskej scéne

Sophia Kanátová

Sophia Kanátová priviedla reprezentačné družstvo žien z pozície kapitánky k bronzovým medailám na majstrovstvách Európy v sedmičkovom ragby. Slovenky sú účastníčkami jej najnižšej výkonnostnej kategórie (Conference 1), nesúperia s európskou špičkou. Dvadsaťšesťročná Kanátová je rodáčkou z Mojína, rimavskosobotskej mestskej časti. Bola oporou slovenského tímu na júnovom kontinentálnom podujatí v srbskom Belehrade. „Mali sme šancu hrať vo finále. Žiaľ, zostava sa na poslednú chvíľu zmenila a niektoré hráčky nemohli na ME cestovať. Preto sme odohrali takmer celý turnaj bez striedania, čo sme cítili po fyzickej stránke. Aj napriek tomu sme však dosiahli fantastický výsledok, doteraz najlepšie umiestnenie. Získať bronz bol neskutočný pocit. Historicky prvýkrát sme vybojovali medaily pre slovenské ženské ragby,“ povedala pre vobraze.sk Sophia Kanátová.

Slovenky zdolali Estónsko, Chorvátsko a Luxembursko. Potom prehrali s Litvou a v semifinále s Andorrou. V zápase o tretie miesto narazili opäť na Litvu. „V prvom vzájomnom zápase sme jej nešťastne tesne podľahli. Pred duelom o bronz sme vedeli, že Litve máme čo vracať a zvíťazili sme 17:10,“ priblížila Kanátová.

Dúfa, že sa o rok predstavia na ME v plnej sile. „A budeme siahať na postup do vyššej kategórie, kam sa prebojujú vždy prvé dva celky. Stále tak zostávame v tej najnižšej,“ dodala.

Na klubovej úrovni hrávala v uplynulej sezóne v Česku. „Z RK Petrovice Praha som zamierila na hosťovanie do RC Olomouc. V rámci série turnajov majstrovstiev Českej republiky spolupracoval RC Olomouc a JIMI RC Vyškov a tím účinkoval pod hlavičkou Severná Morava. Skončili sme na bronzovej priečke,“ uviedla Sophia Kanátová. Ragby označila za jej srdcovú záležitosť. „Stále ma baví ten adrenalín, úžasný kolektív, ktorý je ako rodina. Je to náročný šport, musí človeka baviť,“ podotkla.

Sophia Kanátová je viacnásobnou majsterkou Slovenska v džude. Štartovala na majstrovstvách Európy kadetiek i na Európskom olympijskom festivale mládeže. Pracuje ako športovo-administratívna pracovníčka Slovenského zväzu džuda. „Keďže som sa presťahovala do Brna, v Slávii STU Bratislava už deti netrénujem. Uvidím, či sa k tomu vrátim. V prvom polroku tohto roka som ani ako džudistka nesúťažila. Sústredila som sa na ragby,“ skonštatovala.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album S. Kanátovej