Džudista Ádám z R. Soboty bojoval na majstrovstvách Európy o bronz. V Nemecku ukázal dobrú fazónu

Viktor Ádám v modrom kimone

Džudista Viktor Ádám obsadil na majstrovstvách Európy do 23 rokov piate miesto. Tie sa konali minulý týždeň v nemeckom Postupime. Dvadsaťjedenročný reprezentant z Rimavskej Soboty tri duely vyhral a dva prehral. Predstavil sa vo váhe do 100 kg. „Som rád, že to vyšlo tak, ako to vyšlo. Každopádne prevláda spokojnosť s tým, ako som si počínal. Určite ma to niekam posunie. Mohol som však skončiť aj lepšie a postúpiť do finále. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Tretíkrát som skončil na vrcholných podujatiach piaty a toto piate miesto zaraďujem v hierarchii najvyššie. Porazil som aj maďarského reprezentanta Zsombora Vega, ktorý má nomináciu na olympiádu,“ povedal pre obraze.sk Viktor Ádám.

Európsky šampionát bol pre neho tohtosezónnym vrcholom. Druhýkrát v kariére zápolil na ME do 23 rokov. „V budúcom roku by som chcel dosiahnuť na ME zase nejaký dobrý výsledok. Dúfam, že by som šampionát mohol vyhrať. Také ambície som aj teraz,“ podotkol.

V úvodnom zápase odchovanec TJ Mladosť Relax R. Sobota zdolal Martinoviča z Čiernej Hory. „Chcel som zápas ukončiť na zemi, čo sa mi podarilo. Zvíťazil som pred časovým limitom na držanie,“ priblížil Ádám. Jeho druhým súperom bol Maďar Veg. „Vyhral som na wazari. Tento zápas bol pre mňa top. Podľa môjho názoru som ho mohol vyhrať na ippon, ale rozhodcovia boli iného názoru,“ uviedol člen banskobystrickej Dukly. V ďalšom zápase pokoril pred časovým limitom Nemca Ederera. „Vyšlo mi to tak, ako som si zaumienil. Urobil som akciu, ktorú som si vymyslel a nakoniec som súpera upáčil,“ uviedol Viktor Ádám.

V semifinále narazil na Barratta z Veľkej Británie a tomu podľahol. „Bohužiaľ, neviem, či mi zlyhala hlava, alebo čo sa stalo. Nebil som sa tak, ako v tých predchádzajúcich zápasoch. Myslím si, že som tohto súpera mohol pokojne poraziť. Urobil som ale dve chyby a Barratt vyhral na ippon.“

V dueli o bronz ťahal Viktor za kratší koniec a skončil tak piaty. Prehral s Nemcom Kappelmeierom, ten urobil so slovenským reprezentantom krátky proces. „Tento zápas trval len pár sekúnd. Urobil som veľkú chybu, súper ma hodil a zvíťazil na ippon. Vyčítam si to a budem si to vyčítať aj naďalej. Pokazil som to, mám z toho nervy, no budem sa s tým musieť zmieriť a vo vzťahu k budúcnosti sa z toho poučiť. Už som sa s týmto protivníkom stretol a vtedy som ho zdolal,“ povedal Viktor Ádám, ktorý v tomto roku štartoval na jednom vrcholnom podujatí.

V roku 2021 obsadil piate miesto na majstrovstvách sveta juniorov. Ich dejiskom bola Olbia v Taliansku. Na európskom šampionáte juniorov skončil pred dvomi rokmi v Luxemburgu rovnako piaty.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album V. Ádáma