Biatlonistka z Revúcej upútala výkonom v Rakúsku a tešila sa zo zlata

Ema Kapustová a Damián Cesnek

Biatlonistka Ema Kapustová obohatila svoju zbierku úspechov triumfom na juniorskom IBU Cupe. Dosiahla ho spoločne s reprezentačným kolegom Damiánom Cesnekom v mix štafete dvojíc. Podujatie sa konalo v rakúskom Obertilliachu. Výborný výkon i výsledok bude Revúčanke Kapustovej pripomínať zlatá medaila. „Toto víťazstvo si neskutočne cením, pretože je to naše premiérové prvenstvo na juniorskom IBU Cupe. Hoci sa zrodilo v single štafete, každopádne sa počíta tiež. Každý úspech je jedinečný a aj veľmi významný pre mňa. Je ťažké zoradiť ich do nejakého poradia,“ povedala pre vobraze.sk dvadsaťročná Ema Kapustová. Ako priznala, bola to pritom jej absolútna premiéra v tejto disciplíne. „Nikdy predtým som v nej nemala príležitosť štartovať. A hneď mala víťaznú príchuť,“ doplnila s úsmevom.

Po prvom úseku figurovala slovenská štafeta vďaka členke ŠK Dukla Banská Bystrica na líderskej pozícii. Odchovankyňa revúckeho biatlonu mala nielen stopercentnú streľbu, ale zároveň rýchlo strieľala a veľmi dobre zvládla trojkilometrový úsek i po bežeckej stránke. „Stavila som na rýchlu streľbu,“ poznamenala Kapustová. Po druhom úseku, ktorý išiel Cesnek, patrila Slovákom tretia priečka. Ema však ponúkla na treťom úseku opäť výborné predstavenie a posunula sa v priebežnom poradí znovu na prvú priečku. Tú Damián Cesnek udržal a v slovenskej výprave vypukla veľká radosť. Kapustová na svojom druhom úseku raz minula terč, v ležke musela použiť jeden náhradný náboj. Kapustová a Cesnek sa vďaka prvenstvu v Rakúsku výrazne zapísali do histórie slovenského biatlonu.

„Preteky mi v Obertilliachu vyšli ideálne. Mala som rýchlu streľbu i beh,“ skonštatovala Ema Kapustová. Ako dodala, tento triumf predstavuje jeden z malých splnených cieľov, ktoré si dala. „Motivuje ma to ešte viac a práve takéto momenty mi dodávajú zdravé sebavedomie,“ podčiarkla študentka Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.  

Mix štafetu dvojíc označila za veľmi intenzívne preteky. „Špecifické sú veľmi krátkymi bežeckými úsekmi. Namiesto štyroch členov štafety sa v single štafete strieda na trati jedna baba a jeden chalan. Na strelnici to musí byť rýchle a presné, každý náhradný náboj predstavuje zbytočné straty sekúnd. Tie sa na krátkej trati len ťažko dobiehajú. Mám však rada takéto rýchle preteky, preto som sa na ne tešila a verila som si, že môžem podať kvalitný výkon,“ priblížila Ema Kapustová. 

V roku 2021 zažiarila na mládežníckych majstrovstvách sveta, ktoré sa konali rovnako v rakúskom Obertilliachu. Vo vytrvalostných pretekoch kadetiek na 10 km získala bronz.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album E. Kapustovej