Filipiaková roky odpracovala na chirurgii. Skúsenosti využíva pri ošetrovaní seniorov v pohodlí domova

Zdenka Filipiaková (57) z Rimavskej Soboty pracovala v tunajšej nemocnici a už približne 12 rokov sa venuje ošetrovaniu seniorov. Spoločne so svojou kolegyňou z nemocnice založili Agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS). Jej práca tak spočíva v poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti mobilným a ťažko mobilným pacientom na mieste, kde sa pacient cíti prirodzene, čiže v pohodlí domova.

Pre založenie vlastnej agentúry ADOS sa rozhodla po absolvovaní ďalších druhov vzdelávania a potrebe ísť priamo do terénu a pomáhať ľuďom. Ako podotkla, existuje množstvo ľudí, ktorí žijú sami a nedokážu sa o seba postarať tak, ako by to bolo potrebné. Ľudí, ktorí vykonávajú túto prácu, je naozaj málo a aj preto ide o výnimočnú vec. Klientov má po celom okrese Rimavská Sobota. Ich agentúra má zmluvu so všetkými zdravotnými poisťovňami.

„Moja práca ma napĺňa. Dáva mi zmysel, vždy ma vie potešiť každé vyliečenie rany, každá zmena zdravotného stavu k lepšiemu. Je to ale o tíme. Spolupráci s lekármi, domácimi, príbuznými pacienta a v neposlednom rade lekárňami. A toto môžem podčiarknuť. Je to veľmi dôležité, aby sa pacientovi čo najrýchlejšie a najlepšie v rámci možnosti pomohlo. Zadosťučinením pre mňa je pacientovo milé láskavé slovo. Čaká ma s tým, že vie, že to spolu zvládneme,“ hovorí Zdenka Filipiaková.

V zdravotníctve odpracovala vyše 28 rokov. Má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Filipiaková svoje pracovné skúsenosti začala získavať na oddelení chirurgie v Rimavskej Sobote. Bola niekoľko rokov aj vrchnou sestrou, hovorí však o tímovej práci všetkých. O svojich pacientoch vedela vždy všetko, zúčastňovala sa na každej vizite. Mnoho ľudí o nej hovorí ako o úprimnom a priamom človeku. Ako ďalej priblížila, práca sestry ju lákala už od mladého veku, možno aj vďaka rovnošate, no hlavne kvôli pomoci ľuďom. „Keď som sa dostala do praxe, vedela som, že to chcem robiť, že tí ľudia nás potrebujú,“ uviedla Filipiaková, ktorá prácu berie ako poslanie.

Jej prvý post vrchnej sestry bol na traumatológii, kde absolvovala konkurz. Vrchnú sestru robila prvýkrát u primára Jána Kuchtu, ktorý išiel neskôr pracovať do Trnavy. Po jeho odchode a po zániku traumatológie to bol primár Milan Fekeč, ktorý ju chcel na pozíciu vrchnej sestry chirurgie. „Znovu, samozrejme, lege artis prebehol konkurz, ktorý bol pre mňa úspešný. Vrchnú sestru som tak robila asi siedmim primárom,“ priblížila.

Vo svojej práci bola prísna na seba, ale aj na kolektív. Všetkým hovorila: „Vždy pozeraj na človeka, akoby bol tebe srdcu najbližší.“

Vo svojej práci bola prísna na seba, ale aj na kolektív. Všetkým hovorila: „Vždy pozeraj na človeka, akoby bol tebe srdcu najbližší.“ Stála si za tým, že je lepšie povedať pravdu ako klamstvo a tejto teórie sa drží dodnes aj v iných oblastiach svojho života. Ako zdôraznila, chirurgia bola jej veľká srdcovka, naučila ju, ako byť dobrou sestrou a robiť zodpovedne svoju prácu.

Celkovo si v nemocnici prešla rôznymi pracovnými pozíciami, cez dokumentačnú až po spomínanú vrchnú sestru. Po materskej nemohla Filipiaková pracovať na zmeny a aj preto prestúpila na röntgenové oddelenie. Napriek skvelému kolektívu, ju to stále viac ťahalo naspäť na chirurgiu. Svoju prácu vždy vykonávala a aj naďalej vykonáva s láskou. Jej prioritou boli vždy pacienti. „Je to vo mne, tak to cítim. Nikdy nerobím nič navyše. Teda robím navyše, ale len preto, že to tak chcem,“ povedala Filipiaková, ktorá je matkou dvoch detí a jej manžel pôsobí ako mládežnícky hokejový tréner. Pracuje ako školník v ZŠ Š. M. Daxnera.

V mnohých prípadoch sa stáva, že človek dokáže vo svojej práci vyhorieť. Zdenka Filipiaková sa snaží tomuto nepríjemnému procesu vyhnúť aj vďaka svojej viere či športu, ktorý obľubuje. Ako priznala, každý sa zapíše do povedomia iných svojou prácou a nie rečami. Možno práve vďaka tejto teórii je Zdenka Filipiaková takým človekom, akým je.

Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) Rimavská Sobota.
Kontakt Zdenka Filipiaková: 0908912782

Zdroj: PR-Článok, ADOS