Sestra Natália Nagyová z Kráľa chce byť hlasom zdravotníkov i pacientov. Kandiduje za koalíciu OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí

Mgr. Natália Nagyová, MPH, DiS., kandidátka koalície OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí pod číslom 5.

Vážení obyvatelia gemersko – malohontského regiónu,

v nadchádzajúcich voľbách kandidujem za poslankyňu do NR SR na kandidátke koalície OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí, ktorej vyžrebovali číslo 5. Na jej kandidátnej listine mám číslo 108.

Volám sa Natália Nagyová. Narodila som sa pred 54 rokmi v rimavskosobotskej pôrodnici. Napriek tomu, že ma moje životné cesty zaviedli do iných kútov Slovenska a zahraničia, mojím domovom je obec Kráľ. Rodičia ma od detstva viedli k slušnosti, úcte a rešpektu k iným ľuďom. Tieto hodnoty sa neskôr pretavili do potreby pomáhať slabším a zraniteľným, ale aj bojovať proti nespravodlivosti. Asi to boli dôvody, prečo som ako dieťa chcela byť právničkou, alebo lekárkou. Avšak, keď som sa v maturitnom ročníku na Gymnáziu v Tornali mala rozhodnúť, zvolila som si po vzore mojej sestry prácu ženskej sestry. A tak sa pred 33 rokmi po absolvovaní nadstavbového štúdia na Strednej zdravotníckej škole vo Zvolene začala moja kariéra v zdravotníctve.

Mojím prvým pôsobiskom bolo gynekologicko – pôrodnícke oddelenie rimavskosobotskej nemocnice.

zdravotná sestra Natália Nagyová

Mojím prvým pôsobiskom bolo gynekologicko – pôrodnícke oddelenie rimavskosobotskej nemocnice. Neskôr som nasledovala hlas srdca a bývala som niekoľko rokov mimo nášho regiónu, ale každú voľnú chvíľu a dovolenky som sa vracala domov. V tomto období som zmenila svoje odborné zameranie a stala som sa diplomovanou všeobecnou sestrou a špecialistkou v odbore anestéziológia a intenzívna medicína. V roku 2003 som pre nadbytok sestier v slovenskom zdravotníctve ostala bez práce. Nechcela som pasívne čakať na pracovnú príležitosť na Slovensku, a tak som odišla pracovať do českého zdravotníctva. Chýbala mi však rodina. Preto, keď som sa dozvedela, že v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici hľadajú sestry na rôzne oddelenia, absolvovala som prijímací pohovor a v roku 2004 som nastúpila na anestéziologicko – resuscitačné oddelenie, kde pôsobím dodnes.

Počas môjho pôsobenia v zdravotníctve som ako sestra pracovala na rôznych pracoviskách v štátnych aj neštátnych zariadeniach napr. na gynekologicko – pôrodníckom oddelení, na špecializovanej ambulancii, na rádiologickom oddelení, v záchrannej službe, na tiesňovej linke Zdravotnej záchrannej služby 155. Popri práci som sa neustále vzdelávala. Vyštudovala som I. a II. stupeň vysokej školy v odbore ošetrovateľstvo a minulý rok som úspešne ukončila špecializačné štúdium na Trnavskej univerzite ako odborník na riadenie vo verejnom zdravotníctve.

Okrem klinickej praxe sa venujem prednáškovej činnosti na regionálnej a celoslovenskej úrovni, pôsobím ako mentorka klinických cvičení poslucháčov odboru ošetrovateľstva Fakulty zdravotníctva SZU v Banskej Bystrici a podieľam sa aj na vzdelávaní sestier špecializačného štúdia odboru anestéziológia a intenzívna medicína. Zároveň som vedeckou sekretárkou Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej medicíne pri Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Od môjho návratu z Čiech som intenzívne vnímala, že naše zdravotníctvo sa uberá nesprávnym smerom. Viac sa orientuje na výkony a zisky, ako na zdravotníkov a pacientov. Preto som pred ôsmimi rokmi založila Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek v našej nemocnici. Začala som si však silne uvedomovať, že ako jednotlivec nedokážem súčasnú situáciu zmeniť. Preto som po neľahkom rozhodovaní prijala možnosť kandidovať v nastávajúcich voľbách. A prečo práve OĽaNO?

Potrebujeme znovu zatraktívniť prácu v zdravotníctve, aby mládež chcela v pracovať aj v iných profesiách, než lekárskych. Chcem byť hlasom zdravotníkov, ale aj pacientov. Bez nás zdravotníkov naše zdravie a životy neochránime.

Každá strana pred voľbami deklaruje, ako im na zdravotníctve záleží, ako si uvedomujú, že potrebujeme dostatok sestier, ale 20 rokov nám všetci len sľubovali, prípadne sa prijali rôzne pseudoriešenia, ktoré vyústili do stavu, kedy nám chýba niekoľko tisíc sestier a iného odborného personálu. Jedine OĽaNO vďaka sestre – poslankyni Monike Kaveckej, prejavilo skutočný záujem nedostatok sestier riešiť, a to úpravou základnej zložky mzdy s prihliadnutím na vzdelanie a dĺžku výkonu zdravotníckej praxe. Tento krok síce mierne zastabilizoval počty zdravotníkov, avšak nie je motivujúci pre príliv novej pracovnej sily. Nestačí postaviť nové budovy a mať moderné technológie. Potrebujeme znovu zatraktívniť prácu v zdravotníctve, aby mládež chcela v pracovať aj v iných profesiách, než lekárskych. Chcem byť hlasom zdravotníkov, ale aj pacientov. Bez nás zdravotníkov naše zdravie a životy neochránime.

Objednávateľ: OĽANO A PRIATELIA: OBYČAJNÍ ĽUDIA, NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK, Zámocká 6873/14, 811 01 Bratislava – mestská časť Staré Mesto Slovensko, IČO 42 287 511

Dodávateľ: Občianske združenie OZ V OBRAZE, Tržná 979/3, 979 01 Rimavská Sobota, IČO : 53 805 453

Zdroj: PR článok, Natália Nagyová

Redakcia sa nemusí stotožňovať s obsahom politickej reklamy.