Slovenčák vedie FS Kokavan k jubileu. Folklór mu do života prináša samé plusy

Zľava: Svetlana Lešková, Jaroslav Slovenčák a Blanka Harasimová

Vedúci folklórneho súboru Kokavan Jaroslav Slovenčák vedie jeden z najdlhšie pôsobiacich súborov v regióne. Tento rok ich čaká jubileum, 55 rokov nepretržitého pôsobenia. Folklór mu podľa jeho slov do života prináša samé plusy, tým najväčším je jeho manželka a rodina. Ako ďalej pre vobraze.sk Jaroslav Slovenčák uviedol, jeho život je však s folklórom spätý už od detstva, v súbore začal tancovať už počas základnej školy pod vedením manželov Brezinovcov.

Rodený Kokavčan sa na strednej škole v Poltári zameral na poľnohospodárstvo a pracoval aj na družstve. Prírode ostal verný aj ako pracovník v lese, kým ho kroky nezaviedli do ozbrojených síl. Tu strávil v rôznych funkciách vyše sedemnásť rokov a svoju pracovnú kariéru ukončil odchodom do výsluhového dôchodku z pozície veliaci poddôstojník čaty.

„Strávil som tam najväčšiu časť svojho života. Najdlhšie to bolo v Rožňave,“ hovorí Jaroslav Slovenčák (51). Slúžil napríklad vo Zvolene, Nitre či v Rimavskej Sobote, kde začínal. Prešiel rôznymi funkciami. Bol u pozemného vojska, protivzdušnej obrane a skončil u chemikov. Keď prišla rodina, tak ju uprednostnil pred vojskom. Ako priblížil, prácu s ľuďmi mal vždy rád a tak sa po dvanástich rokoch vrátil aj do súboru. „Oslovili ma, či by som prišiel pomôcť viac po kovide rozbehnúť súbor,“ hovorí Slovenčák. Snaží sa ho viesť v príjemnej a priateľskej atmosfére. Vďačí za to spolupráci so Svetlanou Leškovou, ktorá má na starosti tance a tanečnice a Blankou Harasimovou (Polačikovou), organizačnou vedúcou súboru a zároveň vedúcou Miestneho kultúrneho strediska v Kokave nad Rimavicou. Ľudovú hudbu vedie Anetka Krištofová.

„Súbor nie je iba o mne, spolupracujeme medzi sebou a spolu konzultujeme nácviky, plesy, akcie aj vystúpenia. Som hrdý na všetkých súboristov i ľudovú hudbu,“ hovorí Slovenčák, ktorý sa funkcie vedúceho ujal v roku 2023. Na začiatku svojho pôsobenia v súbore spomína prevahu mužských členov. „Potom sme urobili nábor a poprichádzalo veľa mladých, aj dievčat.“ Dnes je aktívnych členov zhruba 35 – tanečníkov, hudobníkov, sólistov. Niekoľko členov je pracovne v iných mestách alebo v zahraničí, ale na víkendové nácviky prichádzajú. Z detského FS prichádzajú deti od 12 rokov a najstarší člen oslávil nedávno krásnych 80 rokov.

FS Kokavan je jedinečný svojou dlhoročnou tradíciou, tento rok oslávi jubileum. Súčasťou súboru sú fujaristi, heligonkári aj sólisti. Vedúci FS však aj napriek tomu, že sa v prostredí Kokavy nad Rimavicou narodil, nikdy nechcel spievať, ani hrať na hudobný nástroj. Bohatú folklórnu kultúru a tradície Kokavy prezentuje skôr tancom, a to na rôznych podujatiach na Slovensku i v zahraničí. Vystupovali v Grécku, Francúzsku, Srbsku, Maďarsku, Poľsku, v neďalekých Čechách, tam konkrétne na medzinárodnom festivale FEDO Zlín 2024. Aj tento rok má vedúci FS Kokavan a jeho súbor veľa práce, už teraz sa pripravujú na najbližšie vystúpenia. Opäť sú pozvaní aj do susedných Čiech. „Do leta máme päť – šesť vystúpení. Záujem o nás je, aj ponuky máme,“ teší sa Slovenčák.

Radosť mu robia aj pribúdajúci detskí členovia. Láska k folklóru mu priniesla aj lásku v živote, so svojou partnerkou, tiež rodenou Kokavčankou, sa zoznámili v súbore, kde bola tanečníčkou. Spolu vychovávajú dve deti, dcéru, ktorá kráča od detstva vo folklórnych stopách svojich rodičov a syna. Ten sa dal na športovú kariéru a momentálne sa venuje futbalu, otec ho podporuje a na tréningy ho vozí do Kalinova, kde je mládežnícky futbal momentálne na perspektívnejšej úrovni ako doma. Dcéra vystriedala rodičov na pódiu aj na známom folklórnom podujatí Koliesko, ktoré sa tento rok nebude konať, ale súbor sa už teraz teší na ten budúci. Jeho partnerka na tanec nezanevrela, hoci pracuje ako opatrovateľka v obci Slaná Lehota. Keď je to potrebné, príde na nácvik pomôcť s prípravou nových tanečníc.

„Súbor je živá vec, nevzal mi nič, ale za to mi veľa dal,“ hovorí Jaroslav Slovenčák, ktorý svojou prácou odovzdáva mladším generáciám aj klenoty v podobe tradícií. Jeho ambíciou je hľadať si nástupcu spomedzi súboristov. Dlhé roky chodil so svojimi folklórnymi kolegami po okolí na tradičné veľkonočné oblievačky, fašiangové pochody alebo v sprievode betlehemcov. Okrem toho dbá na zachovanie krojov, pre okolie Kokavy typické napríklad aj pastierske, svadobné, zbojnícke alebo kroje drevorubačov. V tomto úsilí ho podporuje obec aj miestni poslanci. V súčasnosti

Na záver sa pochválil, že keď mu ostane trochu voľného času, najradšej ho trávi zo svojou rodinou v prírode. Najmä potulkami po lese a hubárčením a tiež vyrábaním rôznych výrobkov z dreva.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Jaroslav Slovenčák