

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja na včerajšom zasadnutí vymenovalo Stanislavu Zvarovú od prvého apríla do funkcie riaditeľky Gemersko – malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote. V súčasnosti je poverenou šéfkou tejto inštitúcie, ktorá pôsobí v okresoch R. Sobota a Revúca. „Poverená i vymenovaná riaditeľka majú takisto svoje povinnosti, pretože stále je to štatutárny zástupca zodpovedný za chod inštitúcie. Vážim si dôveru, ktorú som od poslancov, ako aj od výberovej komisie, získala, ale je to zároveň veľká zodpovednosť,“ povedala pre vobraze.sk Stanislava Zvarová z Klenovca.
Známu folkloristku odporučila na základe úspešne zvládnutého výberového konania vymenovať za riaditeľku výberová komisia, keďže presvedčila jej členov a získala ich hlasy. Výberové konanie sa uskutočnilo ešte v závere minulého roka. Zvarová bola jedinou uchádzačkou o pozíciu riaditeľky.
„Činnosť GMOS-u je tímovou prácou nášho kolektívu. Bez nej to nemôže fungovať. Potrebná je ďalej spolupráca s ďalšími aktérmi regionálnej kultúry, sú nimi aj obce, mimovládne organizácie i jednotlivci, pôsobiaci v neprofesionálnom umení. Našim cieľom je pomáhať im prostredníctvom metodickej činnosti i organizovaním rôznych súťaží, remeselných kurzov, prehliadok, výstav a festivalov,“ uviedla Stanislava Zvarová a pokračovala: „Chceme rozvíjať umenie, lebo umenie je to, čo pomáha rozvíjať dušu človeka. Bez regionálnej kultúry by nebola tá profesionálna. Pre profesionálny umelecký svet pripravujú podhubie práve aktivity amatérskych zoskupení, či už sú to divadelníci, filmári, folkloristi, fotografi atď.“
Medzi priority Zvarová zaradila aj to, aby Gemersko – malohontské osvetové stredisko bolo blízke každému občanovi tohto regiónu, bez rozdielu národnosti či sociálneho statusu. „Sme v regióne, kde nie je veľmi silná kúpna sila. Z hľadiska sociálno-ekonomického sme ťažším regiónom a chýbajú tu mladí ľudia,“ poznamenala.
Stanislava Zvarová priblížila, že koncepciu rozvoja GMOS-u pod názvom Kreatívne laboratórium neprofesionálneho umenia Gemera – Malohontu spracovala tak, aby sa v ňom našla rôznorodosť kultúrnych aktivít v regióne. „Koncepcia rozvoja Gemersko – malohontského osvetového strediska sa vo svojej štruktúre venuje oblastiam, ktoré spadajú do neprofesionálneho umenia, a to: súťaže, podujatia, koncerty a festivaly zamerané na podporu a rozvoj záujmovo – umeleckej činnosti. Na rozvíjanie neprofesionálneho umenia v oblastiach divadla, vizuálneho umenia – film, foto, video, výtvarné umenie, tradičnej kultúry, folklóru a folklorizmu, hudby, spevu, tanca a umeleckého prednesu,“ ozrejmila. Poukázala na to, že osvetová práca je poslanie, „musí sa robiť srdcom“.
„Verím, že tímovou prácou a spoluprácou sa nám bude dariť rozvíjať regionálnu kultúru. Sme región rôznorodý, bohatý na históriu, ale aj na šikovných, kreatívnych ľudí,“ povedala Zvarová.
Dlhoročnou riaditeľkou Gemersko – malohontského osvetového strediska bola Darina Kišáková, ktorá na tomto poste skončila 31. augusta 2024 a odišla do dôchodku. Zvarová zastávala funkciu jej zástupkyne. Od septembra bola následne Stanislava Zvarová poverená vedením GMOS-u a druhýkrát bola opäť poverená od februára.
Zdroj: vobraze.sk