Fotograf Slabej pokrýva rôznorodé udalosti. Jeho ďalšou vášňou je turistika

Milanovi Slabejovi učarovalo fotografovanie pred vyše štyridsiatimi rokmi. Najradšej zachytáva krásy prírody, no venuje sa aj reportážnemu foteniu. Narodil sa v Tisovci, kde dodnes žije. Až do odchodu do dôchodku pracoval v závode Cestné stavby a mechanizmy. Ako prezradil pre vobraze.sk, k fotografovaniu sa dostal celkom náhodou. Bratranec mu totiž jedného dňa doniesol pokazený fotoaparát. Milanovi sa ho podarilo opraviť. „Povedal som si, že keď ho už mám, tak skúsim niečo odfotografovať. Chcel som skúsiť, čo to vlastne je tá fotografia a ako sa s ňou treba zaoberať, ” spomína na svoje začiatky. Aby si rozšíril obzory, neskôr začal navštevovať fotokrúžok, ktorý fungoval pri Gemersko-malohontskom osvetovom stredisku. „Tam som absolvoval také väčšie zoznámenie sa s fotografiou, pretože keď som si to skúšal sám doma, bol to prevažne systém pokus a omyl,” poznamenal fotograf – amatér. Fotografovaniu sa profesionálne podľa jeho slov nechcel venovať preto, lebo by nemal dostatok času na svoje záľuby.

Na fotoaparát najradšej zachytáva spomínanú krajinu a prírodu. „Pri tomto fotení má človek dosť času rozmýšľať a uvažovať. Preto si myslím, že fotografia vzniká v hlave a fotoaparát je len médium, ktoré ju zaznamenáva,“ nechal sa počuť. Milan sa venuje aj reportážnej fotografii. Ako doplnil, už vyše tridsať rokov fotí pre mesto Tisovec všetky podujatia a oslavy. „Tam je tá rozmanitosť fotenia väčšia a dôležité je byť pohotový. No aj toto fotenie má svoje čaro,“ uviedol. Má aj svoju obľúbenú fotku. „Volá sa jeseň a vždy ma niečím osloví,” prezradil a doplnil, že má dokonca odloženú aj úplne prvú fotku, ktorú urobil.

Cení si starých fotografov

Spočiatku fotil klasickým fotoaparátom, dnes už používa digitálny. Tvrdí, že v súčasnosti je fotografovanie oveľa ľahšie. „Keď som predtým niečo odfotografoval, musel som vyvolať film a čakať na obrázok, takže výslednú fotografiu som videl až neskôr. Preto si cením starých fotografov, lebo to, čo chceli odfotiť, si museli premyslieť a odsledovať. Druhá vec je, že fotograf bol v tej dobe obmedzený v tom, koľko toho mohol nafotiť. Dnes je to v tomto smere jednoduchšie,” vysvetľuje. Aj vďaka mobilom je dnes fotografovanie pre ľudí dostupnejšie.

Milan Slabej však tvrdí, že takéto fotky sú veľakrát uponáhľané. „Ľudia nehľadia na to, že je dôležité, aby si pri fotení dávali pozor aj na to, čo sa nachádza za predmetom, lebo im to môže narušiť celý záber.”

Vystavoval doma i v zahraničí

Milan Slabej mal množstvo autorských výstav doma i v zahraničí. Okrem Slovenska mohli jeho fotografie vidieť aj v Maďarsku či Česku a dokonca aj v americkom Shenandoahu, čo je partnerské mesto Tisovca. Prezradil, že usporadúva výstavy aj pre turistov, keďže sám je vášnivým turistom. „ Od roku 2000 napríklad robím jednu takúto výstavu po výstupe na Tŕstie, čo je zimný výstup. Tam sa dokáže nazbierať aj zo 70 až 80 ľudí,” podotýka fotograf, ktorý bol v roku 2009 ocenený Cenou primátora mesta Tisovec. Je aj autorom dvoch kníh o Tisovci, tú druhú ocenili ako druhú najkrajšiu knihu o mestách. Uznávaný fotograf zachytáva svojím fotoaparátom takmer všetky ročníky Gemersko-malohontských folklórnych slávností Klenovská Rontouka, ale tiež iné folklórne či spoločenské podujatia ako svadby, venčeky, zápisy. Fotil aj slovenských prezidentov Andreja Kisku, Ivana Gašparoviča, Rudolfa Schustera a Michala Kováča, keď navštívili Tisovec.

Na týchto podujatiach postretával množstvo ľudí. Najviac naňho zapôsobil fotograf Ľubomír Šmida. „Stretol som sa s ním viackrát, je to pohodový človek, dá s ním dobre porozprávať nielen o fotografovaní,“ poznamenal.

Venuje sa turistike

Milan rád brázdi prírodu a nielen tú v okolí Tisovca. Venuje sa totiž aj turistike. Pochodil takmer celé Slovensko. Stále ho to však najviac láka do okolia jeho rodného mesta. Má tam niekoľko obľúbených miest. Medzi také patria vrchy Hradová alebo Tŕstie. „Sú to miesta , ktoré sa dajú prejsť za pár hodín. No ja tam chodím aj preto, aby som niečo videl. Každý deň totiž ponúka inakší pohľad,” uzatvára.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Slabeja