Dlhoročný lekár Barassó si prevzal Cenu mesta Tornaľa

Štefan Barassó je akýmsi rekordérom v histórii zdravotníctva v Tornali. V jeho rodnom meste. Po absolvovaní Lekárskej fakulty na Univerzite P.J.Šafárika v Košiciach vstúpil do služieb zdravotníctva v roku 1968, vo vtedy sa otvárajúcej nemocnici v Stárni . Odpracoval ako internista, riaditeľ polikliniky, obvodný lekár a napokon ako súkromný lekár pre dospelých bezmála 53 rokov až do februára tohto roka. V tomto roku sa dožíva krásneho životného jubilea 80 rokov a nikdy neľutoval, že sa dal na túto dráhu, na každodennú starostlivosť o zdravie občanov.

V rozhovore pre vobraze.sk si rád spomenul na obdobie rokov 1984 – 1996, keď zastával funkciu riaditeľa samostatnej polikliniky v Tornali. „ Boli sme samostatní, patrili sme priamo pod ministerstvo. Obvodných lekárov, ale aj odborníkov sa nám podarilo získať do nášho mesta a dovolím si tvrdiť, že sme v tých rokoch mali najkvalitnejšiu obsadenosť lekárskych miest. Z ôsmich zdravotných obvodov sme sa vďaka tomu vyšvihli na desať obvodov. Kuli sme smelé plány aj ohľadom výstavby novej polikliniky. Mali sme dve varianty – siahodlhé problémy zdravotníckej starostlivosti sme mali vyriešiť buď nadstavbou existujúcej budovy, alebo už bol hotový projekt na postavenie nového komplexu v strede mesta. No prišli revolučné premeny a realizácia našich plánov sa musela odsúvať a po privatizačných procesoch sa to napokon dostalo do stratena. “

Dlhé desaťročia pôsobil Štefan Barassó aj ako obvodný lekár. Pod ochrannými krídlami mal niekoľko generácií občanov. Boli časy, keď mal vyše 3000 mien v zozname pacientúry. Aj keď odchádzal do zaslúženého odpočinku v spomínanom februári, mal ešte stále vyše 1500 chorobospisov. Sám priznal, že odchod nebol ľahký, veď jeho život bol neustále spätý s pacientmi. „Celý život som sa tomu venoval a mal radosť z toho, keď sa mi podarilo pacienta vyliečiť, alebo ho vyzbrojiť radami, návrhmi, čo mu zmenili život k lepšiemu. Samozrejme, že mi to chýba, ale život je zmena a zmena je život. Človek si nájde stále robotu okolo domu, alebo holduje nejakej záľube. Tou bolo u mňa dlhé roky poľovníctvo. Dobrým pocitom ma napĺňa, že som si zabezpečil za seba adekvátnu náhradu v osobe vnuka môjho niekdajšieho kolegu Győrfiho,“ uviedol Barassó.

Bol známy tiež ako osobnosť verejného života. V rokoch 1990-1998 bol členom mestského zastupiteľstva. Bola to hektická doba – porevolučné obdobie s privatizáciami, s demokratickými zmenami formujúceho sa štátu Slovenskej republiky, aj samotné mesto získalo naspäť svoje pôvodné pomenovanie a Šafárikovo sa zmenilo na Tornaľu. Na poslanecké obdobie si spomína rozpačito: „ Boli to roky pohnuté, veľa strán, veľa rozličných názorov a my sme sa tiež učili demokracii. Hoci sa viedli diskusie, ale stále sme sa snažili myslieť a konať v prospech mesta. Niekedy sa nám darilo viac a niekedy menej“.

Po zavŕšení jeho etapy pôsobenia v zdravotníctve bol pri príležitosti krásneho životného jubilea Štefan Barassó navrhnutý na udelenie Ceny mesta. Ocenenie si prevzal počas minulotýždňových Dní mesta Tornaľa z rúk primátorky Anny Szögedi. „Výrazne sa pričinil o kvalitnú odbornú starostlivosť o zdravie občanov, ako aj o prehlbovanie demokratických hodnôt a upevňovanie súdržnosti a spolunažívania obyvateľov mesta,“ ozrejmila.

Okrem neho bol laureátom Ceny mesta aj súkromný chirurg Alexander Köröcz. Cenu primátorky dostali etnografka a muzeologička Annabella Gecseová i novinárka Ildikó Nagyová. Čestné občianstvo mesta Tornaľa získala terajšia primátorka Anna Szögedi.

Osemdesiatpäťročný chirurg pracuje stále s elánom

Zdroj: vobraze.sk, foto: reprofoto Zula