V R. Sobote pribudli nové kamery. Pod drobnohľadom majú aj evidenčné čísla

V Rimavskej Sobote pribudli kamery s rozpoznávaním evidenčných čísel vozidiel. Približne v polovici roka ich nainštalovali na vjazdoch či výjazdoch z mesta. Ako pre vobraze.sk priblížil náčelník mestskej polície Peter Berecz, napojené sú na ich centrálny pult v chránenej dielni. Slúžia v prípade potreby štátnej polícii, hlavne v prípadoch dokumentovania trestnej činnosti či preverovania podozrení. Umiestnené sú od júna na Sobôtke, na Hostinského, na Školskej či na Jesenského ulici.  

Na mestský kamerový systém je napojených 37 otočných kamier a 32 statických kamier. „Teraz pribudli štyri. Ak ešte ďalšie, tak už len vo výnimočných prípadoch,“ skonštatoval Berecz a dodal, že kamery sú sledované pracovníkmi chránenej dielne. Nie všetky však patria mestskej polícii. 

Viaceré kamery sú aj zo Základnej školy P. Dobšinského, z Technických služieb mesta, z areálu bývalých kasární. „Na sledovanie je toho dosť,“ hovorí Berecz. Tento rok došlo k výmene kamery pri pošte. „Bola otočná, ale už dosť stará. Vydržala toho dosť a už sa zasekávala,“ poznamenal. Z kamier podľa neho vedia stiahnuť záznam a poskytnúť ho štátnej polícii pri preverovaní trestných činov. „Myslím si, že sa to aj patrične využíva,“ doplnil.

Hostinského ulica

Medzi zaujímavé lokality náčelník zaradil priestor v okolí Kauflandu. „Dejú sa tam veci zaujímavé pre mestskú i štátnu políciu. Kamerový záznam sme poskytli aj v prípade mŕtvych rýb na mestskom plážovom kúpalisku a pomohli aj pri objasňovaní krádeže smetných nádob v centre mesta,“ podotkol.  

Krádež smetných nádob v R. Sobote zachytili mestské kamery. Vec preberá štátna polícia

Kamery nedávno zaznamenali aj partiu utečencov v mestskej záhrade. Pri kontrole mestskými policajtmi sa preukázali papiermi s povolením na pobyt. „Večer potom pre nich prišla dodávka z Maďarska. Boli však mierumilovní,“ uviedol Peter Berecz a dodal, že utečencov je aj v Rimavskosobotskom okrese stále viac a viac a majú umožnený voľný pohyb. Kamera v mestskej záhrade sa osvedčila aj v prípade odhaľovania mládeže, ktorá popíjala na verejnom priestranstve. „Celé leto sme mali s týmto problém. Chodili tam piť deti zo stredných škôl,“ povedal náčelník a zdôraznil, že ide o porušenie všeobecne záväzného nariadenia mesta. Kamery v meste zachytávajú pravidelne aj problémy s bezdomovcami. 

Zdroj: vobraze.sk