V R. Bani horelo druhý deň po sebe. So suchom narastá aj riziko požiarov

Dobrovoľní hasiči z Rimavskej Bani zasahovali dva dni po sebe. „ Včera horel trávnatý porast pri lese oblasť Rudno v katastri obce, v nedeľu niekto pravdepodobne vypaľoval na Kraskovskej ulici nad rodinnými domami,“ uviedol pre obraze.sk veliteľ DHZO Rimavská Baňa Peter Rapčan. Ako ďalej povedal, našťastie sa požiar nerozšíril. „Vďaka pozornosti občanov a rýchlemu zásahu členov DHZO Rimavská Baňa nedošlo k vážnejším škodám,“ doplnil.

V priebehu posledných týždňov sa na Slovensku v dôsledku nedostatku zrážok začína čoraz viac zvýrazňovať sucho. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) je deficit zrážok za posledných 90 dní najvyšší v Rimavskej Sobote, a to až okolo -75 mm.

So suchom zároveň narastá aj riziko požiarov. Hasiči upozorňujú na zvýšený počet požiarov vo vonkajšom prostredí. V tejto súvislosti uskutočnili hasiči v Banskobystrickom kraji v nedeľu 18 výjazdov. Väčšina požiarov bola spôsobená vypaľovaním suchých tráv a porastov.

Podľa slov Martina Babica z OR HAZZ v Rimavskej Sobote, len v našom okrese Rimavská Sobota bolo od 12.marca zaznamenaných 13 vypalovačiek, z toho trikrát išlo o lesný požiar. „Hasičský a záchranný zbor apeluje na občanov, aby na upratovanie dvorov a záhrad nepoužívali oheň.“


Plošné vypaľovanie tráv a porastov môže skončiť pokutou zo zákona vo výške 331 eur, pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.

Zdroj: vobraze.sk, foto: DHZ Rimavská Baňa

Babic sa udomácnil na poste zástupcu okresného riaditeľa