Prvá tragická nehoda v okrese R. Sobota. Vodič zomrel pri prevoze vrtuľníkom. Piatok bol vlani najnehodovejší deň

Nebezpečná tiahla zákruta na ceste 1. triedy medzi Figou a Bátkou, kde v minulosti došlo k viacerým tragickým a vážnym nehodám, si vybrala ďalšiu obeť. O život tam prišiel 69-ročný vodič VW Bora, ktorému nepomohol ani urgentný prevoz leteckou službou ATE. Počas transportu zomrel. „Utrpel mnohopočetné, doposiaľ nezistené zranenia,“ priblížila pre vobraze.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Ide o prvú dopravnú nehodu s tragickým koncom v okrese R. Sobota v tomto roku. Ako doplnila, 67-ročný spolujazdec osobného vozidla bol po nehode z 20. marca hospitalizovaný s ťažkými zraneniami v nemocnici v Rožňave. K nehode došlo v pravotočivej zákrute v smere od Tornale, kde vodič z okresu Sobrance prešiel do protismeru a zachytil ľavé predné koleso kamiónu. Alkohol u vodiča nákladného motorového vozidla zistený nebol, u nebohého vodiča bol nariadený odber krvi. V prípade nehody bolo začaté trestné stíhanie pre usmrtenie a prečin ublíženia na zdraví. 

Minulý rok došlo v okrese Rimavská Sobota k 117 dopravným nehodám. Podľa policajnej hovorkyne ich bolo o desať menej ako v roku 2022. „Usmrtených bolo pri nich šesť osôb, čo je rovnaký počet ako v roku 2022 a ťažko zranených bolo 30 účastníkov, čo je o päť menej ako rok predtým,“ priblížila. Najnehodovejším dňom podľa štatistík z minulého roka bol piatok, kedy došlo k 24 nehodám. Potom nasleduje pondelok 21 a sobota 18. Alkohol bol políciou pri nehodách zistený pri 22 prípadoch, čo je medziročný pokles o šesť prípadov. V 18 prípadoch išlo o vodičov motorového vozidla a v troch prípadoch u vodiča nemotorového vozidla. „Pod vplyvom alkoholu pri nehode zomrel aj jeden chodec,“ upozornila Faltániová. 

K najčastejším príčinám dopravných nehôd podľa Faltániovej bolo v 58 prípadoch porušenie povinností vodiča, v 21 prípadoch to bola nedovolená rýchlosť, v 9 prípadoch nesprávna jazda cez križovatku a piati vodiči, ktorí havarovali, nedodržali dostatočnú vzdialenosť medzi vozidlami. Vinníci medzi vodičmi boli traja, chodci štyria. 

Cez deň sa stalo 74 dopravných nehôd. Za zníženej viditeľnosti počas dňa sa stalo šesť, a za hmly či sneženia päť nehôd. V noci sa stalo 17 nehôd pri verejnom osvetlení a bez verejného osvetlenia deväť. Najviac nehôd v okrese R. Sobota sa minulý rok stalo v čase medzi 16.00 a 20.00 hod., a to 34 nehôd. Len o dve menej sa stali medzi 12:00 – 16:00 hod. 

Zdroj: vobraze.sk foto: polícia