Pozor na on-line podvodníkov. Polícia radí „Vytoč svojho podvodníka“

Celoslovenská kampaň, ktorej cieľom je prehĺbenie všeobecného povedomia o hrozbe internetových podvodov a podporenie verejnosti k aktívnej účasti na ich odhaľovaní, pokračuje. Verejnosť neraz prostredníctvom rôznych správ alebo sociálnych sietí oslovujú klamári pod falošným profilmi, vydávajúci sa za amerických vojakov alebo iní podvodníci, tváriaci sa ako darcovia miliónového majetku či záujemcovia o vami ponúkaný tovar. Títo sa snažia pod rôznymi zámienkami vylákať od vás vaše úspory alebo údaje z vašej platobnej karty (resp. prihlasovacie údaje k bankovému účtu) a ak sa necháte nachytať, výsledkom je, že môžete prísť o všetky úspory.

Pod falošným profilom to minulý týždeň skúšali podvodníci aj na našom konte na sociálnej sieti. Pozor na podobne podvodne označenia v správach.

Neklikať a určite nezadávať údaje

Podvodníci vás môžu kontaktovať rôznymi spôsobmi – napr. vám príde SMS, e-mail alebo iné upozornenie od odosielateľa, ktorý sa tvári ako „Slovenská pošta“ alebo iná prepravná spoločnosť a vyzve vás na úhradu poplatku – za doručenie zásielky, skladovanie zásielky a pod. tým spôsobom, že vám je v priamo správe zaslaný link, kde máte zadať údaje z vašej platobnej karty resp. prihlasovacie údaje k vášmu účtu … vy ale žiaden balík neočakávate ani neposielate ….

Alebo na sociálnej sieti natrafíte na falošnú stránku, kde vám sľubujú rôzne vecné výhry (vírivky, altánky a pod.) alebo finančné výhry – stačí sa zapojiť do súťaže, zdieľať príspevok a výhra vo výške 30.000 eur môže byť vaša… ale na to, aby vám bola „výhra poslaná“, musíte zadať údaje z platobnej karty …..

Tiež si dajte veľký pozor, ak niečo predávate prostredníctvom bazárového portálu a na váš inzerát niekto podozrivo rýchlo odpíše prostredníctvom mobilnej aplikácie (napr. WhatsApp), prejaví záujem o vami ponúkaný produkt, za ktorý vám chce IHNEĎ zaplatiť a žiada od vás číslo platobnej karty, na ktorú „vám pošle peniažky“ …

Myslite na to, že platobná karta slúži na výber hotovosti alebo platbu resp. prevod finančných prostriedkov z vášho účtu, nikdy nie na vklad na váš účet! Ak vám chce niekto poslať peniaze, potrebuje na to číslo vášho účtu v banke (vo forme IBAN ) nikdy nie údaje z platobnej karty!

Preto si dobre rozmyslite, kedy a komu poskytujete údaje z vašej platobnej karty – ak sa dostanú do rúk podvodníka, môžete prísť o všetky svoje úspory.

V rámci aktuálnej kampane „Vytoč svojho podvodníka“ Polícia SR ponúka občanom možnosť zaslania vysmievajúceho obrázku každému podvodníkovi, ktorý ich osloví na internete – obrázok je v slovenskej aj v anglickej verzii, nakoľko podvodníci často „úradujú“ prostredníctvom zahraničných telefónnych čísiel. Obsah obrázku je jednoznačný – dať mu najavo, že mu na jeho podvod neskočia, ale ho vytočia.

Podvodníci to skúšajú aj s kryptomenami

Podvodníci vás môžu kontaktovať aj telefonátom, že vám vyplatia dividendy z obchodovania s kryptomenami. Po vzhliadnutí emailu je však zrejmé, že ide o podvod. Po opätovnom telefonáte vás môžu žiadať o odregistrovanie mailu s vyhrážkami že ak tak neurobíte, budú vám vyvolávať každý deň.

Zdroj: Polícia OR Rimavská Sobota, vobraze.sk