Pozor na dobu platnosti TP. Pri kontrole polície si ušetríte komplikácie

Vodiči častokrát sadajú za volant bez kontroly platnosti dokladov. Tie preverí až náhodná kontrola policajnou hliadkou, alebo pri väčšom šťastí len vlastné zistenie. Na požiadanie niekoľkých vodičov sme sa preto rozhodli upriamiť pozornosť na tento problém. „Ani som netušil, že technický preukaz má dobu platnosti 10 rokov. Zistil som to až pri policajnej kontrole. Osvedčenie som mal neplatné už vyše roka,“ povedal pre vobraze.sk Peter z R. Soboty, ktorý týmto spôsobom chce upozorniť ostatných, aby si skontrolovali dobu platnosti svojich dokladov.

„Ušetríte si viaceré komplikácie, nakoľko po zadržaní osvedčenia vaše auto nie je spôsobilé jazdy. Za nosenie veľkého techničáku v aute pritom tiež hrozí pokuta,“ dodal. „Ani ja som to nevedela, ale to bude asi tým, že žiadne auto som zatiaľ nemala dlhšie ako desať rokov,“ skonštatovala vodička Mária.

Polícia zo zákona kontroluje osobné doklady aj doklady od vozidla. Len pripomíname, že v platnosti je aj obmedzenie platnosti vodičských preukazov. Tie ružové, ktoré boli vydané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 sú zo zákona platné do 31. decembra 2023.

Od začiatku roka 2022 zatiaľ podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej neboli zadržané osvedčenia z dôvodu neplatnosti. Sú však súčasťou kontrol. Ako však pripomína, pokuta po skončení platnosti môže byt udelená do 50 eur.

Ak vám teda končí platnosť, momentálne sa dajú vybaviť všetky úkony na dopravných evidenciách. „Aj vzhľadom na pandemické obdobie a výnimočný stav, vybavujeme všetkých občanov ako aj všetky evidenčné úkony, stránkové dni máme každý deň,“ dodáva Faltániová. Dôvodom na výmenu podľa polície je fyzická životnosť čipovej karty. Tá je 10 rokov. „Ak sa karta používa v súlade s environmentálnymi a elektrickými špecifikáciami, musí riadne fungovať počas obdobia desiatich rokov uvádza výrobca,“ dodala policajná hovorkyňa.

Zdroj: vobraze.sk