Za hlavnú kontrolórku Tornale zvolili poslanci Janu Zvarovú z R. Soboty

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Tornali zvolili za novú hlavnú kontrolórku mesta Janu Zvarovú, ktorá je z Rimavskej Soboty. V tajnom hlasovaní získala 11 hlasov poslancov z trinástich. Pracovať bude na polovičný úväzok. O funkciu hlavného kontrolóra prejavili záujem traja kandidáti a splnili aj stanovené podmienky. Okrem Zvarovej nimi boli Zuzana Čicová a Štefan Kardoš. Ten získal zvyšné dva hlasy poslancov. Kandidáti sa poslancom predstavili na zasadnutí v piatok 9. júna.

Jana Zvarová pôsobí aktívne ako advokátka a od roku 2017 je hlavnou kontrolórkou v obci Rimavská Seč. Podľa jej slov viac ako 22 rokov zastávala funkciu námestníčky Slovenskej sporiteľne v Rimavskej Sobote. Na starosti mala 14 filiálok a tá najväčšia bola v Tornali.
„Veľmi často som sem chodila,“ uviedla Zvarová, ktorá od roku 2012 pôsobí v budove Mestského úradu v Tornali a poskytuje právne a finančné poradenstvo pre obyvateľov zo širokého okolia. Ako advokátka a finančná poradkyňa pôsobí aj v Rimavskej Sobote.

Zvarová ďalej priblížila, že si rozšírila vzdelanie aj ekonomickým smerom potrebné na výkon kontroly vo verejnej správe.

Bývalou hlavnou kontrolórkou v Tornali bola Erika Győrfiová. Vo vlaňajších komunálnych voľbách ju zvolili obyvatelia Tornale za primátorku mesta.

V takomto prípade podľa primátorky nemali lehoty na vymenovanie nového kontrolóra. „Bola som uvoľnená na výkon verejnej funkcie hlavnej kontrolórky. Najprv som bola zamestnanec, vedúca finančného oddelenia a bola som uvoľnená na výkon verejnej funkcie. Následne som sa potom stala primátorkou. Nemala som teda lehotu, ktorá zvykne bývať 60 dní,“ priblížila pre vobraze.sk Erika Győrfiová. Návrh podľa nej predložila poslancom najskôr, ako sa to časovo dalo zrealizovať. Na margo zníženého pracovného úväzku kontrolórky uviedla, že je ťažká doba a veľa vecí si aj sama odkontroluje. „Už asi toľko dôvery mám medzi poslancami,“ poznamenala a dodala, že navyše počet obyvateľov naďalej klesá.

Prvou väčšou úlohou novej kontrolórky bude stanovisko k záverečnému účtu mesta. „Je to pre nás veľmi dôležité, nástup má od 15. júna, aby mohla vypracovať ešte stanovisko, zastupiteľstvo máme potom koncom mesiaca,“ dodala primátorka.

Zdroj: vobraze.sk, TV LocAll, foto: TV LocAll