Kalina je dobrovoľníkom telom i dušou. Roky vedie DHZ v Ožďanoch

Gabriel Kalina je veliteľom dobrovoľných hasičov (DHZ) v Ožďanoch už takmer tridsať rokov. Niekoľko rokov hrával futbal a venoval sa aj trénovaniu mládeže. Pracuje ako majster na Okresnom stavebnom bytovom družstve v R. Sobote. Prácu dobrovoľného hasiča však považuje za poslanie a ak by sa nevenoval tejto činnosti, určite by bol hasičom profesionálom. Byť dobrovoľným hasičom má svoje úskalia, no ako Gabriel Kalina (49) pre vobraze.sk hovorí, táto činnosť sa mu páči kvôli ľudskosti, spolupatričnosti pomoci blížnemu a bez nároku na odmenu. „Je to aj o zimomriavkach, o dobrom pocite, keď sa pozriete človeku do očí a zachránite mu pol domu. Pre túto prácu sa človek musí narodiť a mať to v sebe,“ hovorí Kalina, ktorý je dobrovoľníkom telom aj dušou a roky spája a motivuje priaznivcov tejto činnosti. Takto spoznal aj svoju manželku, ktorá sa tiež stala dobrovoľnou hasičkou a spolu sú už dvadsať rokov. 

„Bolo to zaujímavé zoznámenie sa práve cez DHZ. Manžel už bol vtedy veliteľ a oslovil ma na akciu, ktorá sa práve usporadúvala a tak sa to začalo. Oslovilo ma to od začiatku. Bolo to niečo vzrušujúce a dobročinné v našej obci,“ hovorí Beata Kalinová, ktorá sa snažila byť na každom zásahu, aj keď len ako sledovateľ či fotograf. Spomenula, že boli aj situácie, kedy sa bála o manželov život. „Keď sa deti v kaštieli pred pár rokmi hrali s bombou – manžel len zakričal, všetci preč a on sám vošiel dnu, vtedy som sa hnevala, či to stojí zato,“ hovorí Kalinová s tým, že takýchto situácií bolo viac, no vďaka peknému vysvetleniu a aj prostrediu medzi dobrovoľníkmi to pochopila. „Tvrdil mi, že ako veliteľ, aj keď len ako dobrovoľník, má veľkú zodpovednosť za svoju posádku, ktorá s ním bola. Nedokázal by žiť s tým svedomím, že by sa niekomu z nich niečo stalo, sú ešte mladí, majú život pred sebou,“ zdôraznila Kalinová.

„Je to jeho celoživotné dielo, je hrdý na to, čo vybudoval, koľkým ľuďom sa snažil pomôcť a pomohol. To, ako o tom rozprával, tá iskra v očiach, ma donútila pochopiť, o čom to celé je. Len obyčajné slovo ďakujem mu vždy postačilo,“ vysvetlila Kalinová, ktorá niekedy pracovala na exekútorskom úrade, ale presedlala na prácu opatrovateľky v Rakúsku. V oždianskom DHZ bola od začiatku ako pokladník a pár rokov aj súťažila v ženskom družstve. Teraz tieto činnosti prebrala ich dcéra a pokračuje ďalej v rodičovských šľapajách. 

Gabriel Kalina pochádza z Oždian a veliteľom tamojšieho DHZ je 29 rokov. „Priviedol ma k tomu bývalý veliteľ Ján Kováč, na ktorého počesť organizujeme pravidelne memoriál. Páčilo sa mi, ako mi to všetko poukazoval a ukázal mi aj zmysel dobrovoľníctva. To ma tak chytilo,“ priblížil Kalina.

Medzi jeho záľuby patrí futbal, hrával za dorast a neskôr aj trénoval mládež v Ožďanoch. „Dostali sme sa do tretej žiackej ligy, bola to radosť, ale na malú obec neskôr náročné po finančnej stránke. Podmienka bola mať dve družstvá, čo je minimálne 40 detí a to bolo veľa,“ podotkol. Na tejto práci sa mu však veľmi páčili dosiahnuté výsledky a na tie spomínajú doteraz už aj s dospelými. „Vysvetľoval som im a pracoval som na tom, aby sa im to páčilo, aby vedeli, za čo hrajú a prečo hrajú. Dodnes ma chvália, aj keď som bol vtedy na nich tvrdý, ale výsledok a potom radosť z toho bola na tom najkrajšia,“ povedal Kalina. 

Dobrovoľní hasiči z Oždian patria medzi najviac oceňovaných dobrovoľníkov v okrese R. Sobota s najväčším počtom zásahov. V súčasnosti majú dvadsať aktívnych členov. Zasahovali aj pri tohtotýždňovom požiari pneuservisu v R. Sobote a prišli medzi prvými jednotkami. „Niektorí členovia boli priamo v prúdoch a doplňovali vodu. Prišli sme rýchlo, našťastie, sme nemali ani problém s prejazdom cez rozostavanú kruhovú križovatku na Sobôtke. Vodiči boli ohľaduplní, dolu klobúk. Išli sme tam s dvomi autami, ale ani jedno nemalo problém,“ hovorí veliteľ DHZ Ožďany, ktorý sa zúčastňoval aj na hasení. To patrilo medzi tie väčšie, no nepatrilo k výnimočným. Pred dvomi rokmi zasahovali rovnako napríklad aj pri požiari slepačej farmy v Nových Honoch. Jedným z najväčších zásahov bol požiar kaštieľa v ich obci. V DHZ majú aj ďalších členov, ktorí práci DHZ reprezentujú na súťažiach. Ako Kalina spomenul, najnovšie mu však chýba záujem u najmladších, u detí. Pripisuje to dobe mobilov a do budúcna to vidí ako problém.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Gabriel Kalina