Elektroautomobil ešte nehasili, vyskúšali si to v podzemnej garáži. Ľudí evakuovali rebríkom + foto a video

Rimavskosobotskí hasiči ešte elektroautomobil nehasili, vyskúšali si to dnes v podzemých garážach v RS Parku v centre mesta. Okrem hasenia požiaru v zadymených podzemných priestoroch evakuovali súbežne aj osoby zo strechy budovy. K dispozícii im na to bolo auto s rebríkom, ktorý dosiahne do výšky 39 metrov. Ako pre vobraze.sk uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ Rimavská Sobota Marek Laššák, osoby zachraňovali nielen rebríkom, ale aj vyhľadávaním v nadzemných podlažiach budovy, ktoré slúžia na bývanie. Cvičenie bolo zamerané na elektromobilitu. „Preverili sme zásahové cesty, postupy, ako a z ktorej strany je lepší prístup, aby sme vedeli vytiahnuť vozidlo z podzemnej garáže,“ priblížil Laššák. Podotkol, že nešlo dnes o rýchlosť, ale skôr o precvičenie postupov. Tie navyše kontrolovali rozhodcovia.

Príslušníci po ohlásení požiaru prišli do podzemných garáží, súbežne ďalší hasiči začali hľadať a evakuovať ľudí z budovy. „V prvom rade zachraňujeme životy a potom majetok,“ zdôraznil riaditeľ OR HaZZ Rimavská Sobota. Spomenul, že sú radi, že im v R. Sobote vyšli v ústrety, že mohli cvičiť v priestoroch RS Parku, nakoľko ide o jediné funkčné podzemné garáže v meste. V Lučenci sa to podľa neho zatiaľ nepodarilo zrealizovať, keďže na to nebol vydaný súhlas. Laššák ubezpečil, že k narušeniu fungovania prevádzok v R. Sobote nedošlo.

Elektroautomobil v okrese R. Sobota podľa riaditeľa ešte nehasili. Obyčajné auto zahasia za pár minút, elektromobil si vyžaduje ale viac času a iné postupy. Podľa metodických pokynov, je dôležité auto a jeho okolie ochladzovať, aby nedošlo k rozšíreniu požiaru a mať ho pod kontrolou. „Do doby, kým je možné auto vytiahnuť z priestorov za akýchkoľvek podmienok, aké tam vzniknú. Takéto autá s baterkami prskajú, keď horia a dostať sa k batériám už vtedy nie je možné,“ vysvetlil a dodal, že najlepšie je auto zatopiť vodou a vyskratovať. Na tento účel majú na okresnom riaditeľste kontajner, ktorý slúži aj ako karanténa, zatiaľ ho ale využiť nemuseli. „Dnes sme tam dali prvé skúšobné auto, ktoré by v praxi malo byť zatopené do výšky bateriek,“ doplnil.

Auto vyťahovali cez vjazd do garáží, nakoľko je tam viac priestoru. Aby cvičenie vyzeralo reálnejšie, podzemné priestory boli silno zadymené a príslušníci používali dýchacie prístroje, čo si mohli všimnúť aj okoloidúci. Dym zabezpečili diskotékovým zadymovačom. Cvičenie trvalo asi dve hodiny a podľa riaditeľa išlo podľa plánu. Na pomoc prišli aj hasiči z Hnúšte. Spolu ich na zásahu bolo takmer dvadsať príslušníkov.

Zdroj: vobraze.sk, foto: HaZZ Rimavská Sobota