Hasiči majú v R. Sobote veliteľsko-štábne i iné zaujímavé vozidlá

Na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote majú techniku na všetky tie udalosti, ktoré sa týkajú bežného života. Pre vobraze.sk to povedal zástupca okresného riaditeľa Martin Babic. Ako dodal, veľkou pomôckou je pre nich 39 – metrový rebrík. „Podvozok je vozidlo Mercedes Benz Atego a na tom je položená rebríková nadstavba. Ide o špeciálny rebrík, po ktorom sa dá vyjsť niekam, ale má na konci aj kôš, alebo inak povedané plošinu. Vieme tak nabrať na ňu ľudí pri zásahu a pekne ich potom spustiť dole. Navyše, je tam urobený suchovod, takže sa dá priamo z neho hasiť, netreba ťahať hadice po rebríku. Stačí, keď sa do auta napojí z cisterny voda,“ priblížil Babic.

Ako dodal, na niektorých okresných riaditeľstvách majú 30 – metrové rebríky, ale niekde dokonca aj 50 – metrové. Podľa jeho slov zatiaľ v Rimavskej Sobote nedisponujú evakuačným rukávom.

Na tunajšom okresnom riaditeľstve HaZZ majú veliteľsko – štábne vozidlo, čo je špecifikum. „Máme ho ako jediní na strednom Slovensku. Je to najexkluzívnejšie a najväčšie vozidlo v našej výbave. Pri zložitejších zásahov, kde zasadá okresný, či krajský štáb hasičov, plní toto vozidlo akoby úlohu pojazdnej kancelárie, respektíve veliaceho auta. Sú tam napríklad počítače, projektor a všetko potrebné. S vozidlom sa urobí výjazd na miesto a v ňom sa rozhoduje, čo ďalej pri riešení danej situácie. Na Slovensku sú takéto vozidlá iba tri,“ uviedol zástupca okresného riaditeľa. Poznamenal, že skoro pol roka bolo toto vozidlo na ukrajinských hraniciach. „Robila sa v ňom evidencia ľudí, ktorí utekali z Ukrajiny,“ spresnil. Veliteľsko – štábne vozidlo sa využíva i pri taktických cvičeniach.


Martin Babic poukázal tiež na to, že ďalej disponujú napríklad kombinovaným hasiacim automobilom. „Je určený na špeciálne účely, je naplnený práškom. Dá sa však využiť aj ako cisterna. Jeden takýto automobil majú v Banskej Bystrici a druhý v kraji máme my, takže sa využíva aj mimo nášho okresu. Na jeho obsluhu i na obsluhu spomínaného štábneho vozidla sú vyškolení naši hasiči,“ ozrejmil.

Rimavskosobotskí hasiči majú dlhodobo vo výbave tiež Renault Kerax s hydraulickou rukou, ktorý sa v praxi osvedčil. „Takéto vozidlo máme iba my v Banskobystrickom kraji. Používame ho pri dopravných nehodách, vyťahujú sa ním napríklad aj vozidlá z priekop,“ poznamenal Martin Babic.

Zdroj: vobraze.sk