Elektrokolobežka na chodníku by nemala prekročiť rýchlosť chôdze

Ilustračné foto

Podobne ako motoristi, cyklisti či chodci má zo zákona o cestnej premávke spĺňať viaceré osobitosti aj vodič kolobežky. Vzhľadom na pribúdajúce kolízie a nehody, kde sú účastníkmi práve kolobežkári, prinášame viacero postrehov vyplývajúcich zo zákona. Podľa avizovaných informácií banskobystrickej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej kolobežku s pomocným motorčekom smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny viesť len osoba staršia ako 15 rokov. Vodič kolobežky smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov, pričom nesmie prekročiť rýchlosť chôdze.

Vodič kolobežky smie jazdiť po pravej strane vyhradeného jazdného pruhu pre cyklistov, cestičky pre cyklistov alebo priechodu pre cyklistov, len ak neohrozí a neobmedzí cyklistov.

Vodiči kolobežiek smú jazdiť len jednotlivo za sebou. Vodič kolobežky je povinný počas jazdy oboma rukami držať riadidlá s výnimkou prípadu, keď dáva znamenie o zmene smeru jazdy, pričom počas jazdy nesmie viesť psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie vozidla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Na kolobežke s pomocným motorčekom nie je dovolená jazda viacerým osobám.

Výnimku medzi kolíziami už netvoria ani tie s alkoholom. Ako zdôrazňuje policajná hovorkyňa, platí to obdobne ako u cyklistov. „Čiže nameraná hodnota alkoholu v organizme nepresiahne 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri jazde v obci alebo po cestičke pre cyklistov. Všetky hodnoty nad uvedenú hodnotu sú priestupkom proti bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke,“ dodala.

Zdroj: vobraze.sk