Pútavé rozprávanie o nočnej oblohe s Pavlom Rapavým. Padajúcich hviezd bude pribúdať + VIDEO

RNDrPavol Rapavý

Od polovice júla do polovice augusta budú pribúdať na nočnej oblohe viditeľné padajúce hviezdy. Vyvrcholenie Perzeidov tento rok má byť 11. až 13. augusta. Ide o vrchol letnej astronomickej sezóny. Odporúčame do pozornosti všetkým romantikom, či milovníkom nočnej oblohy. Počas vyvrcholenia tohto meteorického roja je ale naplánované aj zaujímavé sledovanie hviezd v parku tmavej oblohy – Poloniny.

„Sú tam najlepšie pozorovacie podmienky nielen u nás, ale aj v strednej Európe,“ priblížil riaditeľ rimavskosobotskej hvezdárne Pavol Rapavý, ktorý má neskutočnú vášeň pre astronómiu. Ak v meste vidíme niekoľko desiatok, či maximálne stoviek hviezd, tak v Poloninách je ich podľa astronóma možné vidieť aj 2 500.

Všetkým priaznivcom preto vo videu dáva na známosť, že ich spolu s kolegami zo Slovenského zväzu astronómov, zo Slovenskej astronomickej spoločnosti budú čakať na lúke za obcou Runina. Čakať tam budú aj ďalekohľady a skvosty nočnej oblohy. „Z večera si pozrieme Mesiac. Ukážeme vám, kde pristáli prví ľudia. Keď zapadne Mesiac, uvidíme dve najväčšie planéty slnečnej sústavy,“ avizuje riaditeľ a dodáva, že viditeľné budú aj iné nádhery hviezdnej oblohy, hmloviny, galaxie, či hviezdokopy.

Pripravený je aj porozprávať doslova celý príbeh tajomstiev nočnej oblohy a vždy má pripravené nejaké prekvapenie. V pláne je aj denné pozorovanie. Akcia je naplánovaná na 13. – 15. august v nádhernej prírode, s výbornými ľuďmi a aj autenticky po rusnacky.

Počas tohto obdobia pekne vidieť mliečnu dráhu a nezmeškajte preto možnosť mnohých želaní pod padajúcimi hviezdami.

Zdroj: vobraze.sk, VIDEO: Simona Rapavá