Pramene s pitnou vodou slabnú. Bude s ňou treba šetriť

Pramene s pitnou vodou v okrese Rimavská Sobota majú slabší prietok, niektoré vysychajú. Pitnej vody medziročne ubúda. Vobraze.sk o tom informoval Vladimír Šándor, vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Rimavskej Sobote. Ako spomenul, informácie vyplývajú z kontroly vodných zdrojov pitnej vody, ktorou je zásobované obyvateľstvo.

„Všade, kde sme boli v okrese Rimavská Sobota, tak je problém s vodou. Monitorovali sme pramene, z ktorých je zásobované obyvateľstvo, takže nejde o malé zdroje,“ dodal. 

Jednou z problematických lokalít je Tisovec a tamojšia vyvieračka. Podľa Šándora už vyše roka nejde voda do prepadu. „To znamená, že vody rapídne ubudlo. Keď aj bola doteraz veľká rezerva a špekulovalo sa, ako to využiť, nakoniec nevieme, čo z toho bude. Obzvlášť, keď bude takto klesať,“ hovorí a dodáva, že všetky pramene, ktoré prešli, všade majú menší prítok, ako bol. „Niekde sa budú dať prehlbovať vrty a niekde sa už nedá a prietočnosť je menšia, uvidíme, dokedy budú vládať.“ 

Opatrenia podľa Šándora zatiaľ robiť nebudú, no podľa neho je najvyšší čas zvýšiť informovanosť ľudí, aby šetrili s pitnou vodou a viac používali úžitkovú vodu.

Nedávna kontrola bola po dvoch rokoch aj kvôli covidu.“ Určite sa však bude musieť robiť kontrola každý rok. Už sa to teraz bude prísnejšie sledovať, lebo ak niekde bude treba robiť opatrenia, aby sa mohli začať navrhovať,“ hovorí vedúci odboru z okresného úradu, kde záležitosti riešia hlavne pri krízových situáciách. 

Ako ubezpečil, vodná priehrada v Klenovci je na tom zatiaľ dobre. „Horšie ale bude, ak bude všeobecný problém, že ak bude málo dažďa a budú pretrvávať horúčavy, prítoky začnú ešte viac slabnúť. Ak pritom budú odbery rovnaké, potom bude menej vody,“ vysvetlil Vladimír Šándor. 

Nedostatok vody spôsobí problémy aj na rybníkoch, ktoré nemajú prítok. „A s tým potom majú problém rybári, pretože akonáhle sa voda dostatočne neokysličuje, tak ryby hynú,“ avizuje s tým, že pitnú vodu má na starosti Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, ako dcérska spoločnosť Veolie z Francúzska. 

Zdroj: vobraze.sk