Katalpa z Hnúšte sa dostala medzi najviac podporené stromy

katalpa

Exotická katalpa bignóniovitá z Hnúšte, tohtoročný finalista súťaže Ekopolisu, sa umiestnila medzi stromami, ktoré získali najviac hlasov v ankete Strom roka. Do finále 12 stomov ju najprv zaradila odborná komisia, ktorá vyberala spomezi 50 prihlásených stromov. O počte hlasov ďalej rozhodovala verejnosť.  Ako na dnešnom vyhlásení výsledkov v historickom žrebčíne v obci Kopčany odznelo, Katalpa získala 3 600 hlasov, čo ju zaradilo na tretie miesto.

„Hnúšťu dobre poznám aj ja, lebo som chodil ako dieťa na prázdniny do Kokavy nad Rimavicou,“ povedal pri vyhlásení výsledkov známy spevák Peter Lipa, ktorý je patrónom ankety.

Katalpa oslovila v priebehu leta stovky ľudí, ktorí jej dávli svoj hlas v ankete. V posledných dňoch, kedy sa na verejnosti dal sledovať počet hlasov bola na prvom mieste. Jej vek odhadujú na približne 170 rokov, obvod kmeňa má úctyhodné takmer 4 metre a výška je 11 metrov. Rastie v bývalej panskej záhrade, ktorá je pomenovaná po poslednom šľachtickom rode Mariássyovcov. Pamätá si ju veľa ľudí, ktorých spomienky sa spájajú aj s ich detstvom.

Na druhom mieste je Dub letný z Giraltoviec, ktorý je dominantou mesta na Šariši. Získal 3 800 hlasov.


Prvé miesto a najviac hlasov (4 833) získal Buk lesný – previsnutý v Starom Smokovci. Ocenenie si na mieste prebrala zástupkyňa spojená s prihlásením stromu do ankety. Podľa jej slov je skvelé, že strom vydržal roky vo Vysokých Tatrách. Sídli pri ňom horská záchranná služba a podľa jej slov sa možno aj vďaka nim poradilo zachovať. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo pre strom získať takú profesionálnu starostlivosť,“ dodala.

Stromy na prvých troch miestach získajú finančný dar na ich odborné ošetrenie a víťaz bude na jar reprezentovať Slovensko v európskej súťaži stromov. Celkovo sa do hlasovania tento rok zapojilo 22 613 hlasujúcich. „Ďakujeme aj všetkým tým, ktorí stromy do ankety nominovali a svojimi aktivitami so záujmom pre ne zbierali hlasy počas celého leta,“ uvádza Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. Išlo už o 19. ročník ankety. Okrem verejnosti sa hlasovalo aj na školách. Cieľom bola podpora hlasovania v ankete a motivácia žiakov i učiteľov, aby sa zaujímali o stromy vo svojom okolí a upriamenie ich pozornosti na životné prostredie.

Autorom fotografií finálových stromov je Martin Babarík z Rimavskej Soboty. Z okresu Rimavská Sobota zatiaľ titul Strom roka nesie iba Oskoruša Domáca z Uzovskej Panice.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Martin Babarík

V kraji sú traja finalisti ankety Strom roka, dva sú nablízku R. Soboty
Katalpa z Hnúšte to má našliapnuté na Strom roka