Do mestskej záhrady labute vrátiť zatiaľ neplánujú. Na bývalej pláži uhynuli ryby

Na bývalej pláži v rimavskosobotskej mestskej záhrade došlo k úhynu viacerých malých rýb. Prípad prešetruje polícia. „Brali sa z vody vzorky, čakáme na výsledok, z čoho mohla byť znečistená voda. Uhynuté ryby sme v pondelok vylovili a zakopali. Tak, ako nám to nariadili,“ povedal pre vobraze.sk Tibor Barto,  riaditeľ Technických služieb mesta. Ako dodal, išlo len o malé rybky. „Neboli to nasadené ryby s vyššou spoločenskou hodnotou, boli skôr potravou pre kačky,“ podotkol s tým, že na bývalé plážové kúpalisko ryby nevedia z Rimavy preplávať. 

Pri vode sa nachádza viacero kačiek, ktoré sa tam usadili. Ľudia si tam obľúbili aj labuť. Tá však neprežila minulú zimu. Samospráva zvažovala zakúpiť ďalšie. Ako však Barto priblížil, labute v tomto priestore ďalej neodporúča. „Navrhoval som, aby sme ich tam nedávali, lebo je to oblasť, kde je veľa ľudí, voľný prístup pre psy, líšky. Labutiam totiž, aby neuleteli, pristrihávajú krídla a nevedia sa potom dostatočne skryť a chrániť,“ priblížil Barto, podľa ktorého neraz labute odháňal spred futbalového štadiónu. „Pásli sa na tráve a keby tam dobehol pes, tak nestihnú ujsť na ostrovček, kde majú jediné útočisko. Kačky uletia, ale labute nie,“ dodal. Na ostrovčeku sa napríklad darí kačkám, ktorým sa tam vyliahlo aj potomstvo a preto odporúča na bývalom plážovom kúpalisku, ktoré je súčasťou mestskej záhrady, len kačky. „Ostrovček z tohto dôvodu ani nekosíme, aby sa tam mohli skrývať,“ dodal.  

V okolí vody je na brehu fit chodník s viacerými posilňovacími strojmi. Neďaleko mestskej plavárne toto leto otvoril K-park, ktorý sa Soboťanom podarilo vyhrať v súťaži.

Zdroj: vobraze.sk