Kedysi snívala o práci módnej návrhárky, v súčasnosti pôsobí ako záchranárka na stanici RZP v obci Bottovo. Petru Julianu Dragijskú z Rimavskej Soboty od jej práce neodradili ani slová rodičov, ktorí ju na náročnosť povolania zdravotníka upozorňovali. Na práci záchranárky ju najviac teší, keď sa jej podarí zachrániť ľudský život.
Záchranárka Petra Dragijská vyrastala v lekárskom prostredí. Už ako malá navštevovala v práci svoju mamu Danu na detskom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici, kde si chodievala robiť domáce úlohy. ,,Obidvaja moji rodičia sú lekári. V práci som navštevovala aj otca Petra, ktorý ako chirurg ošetroval pacientov. So záujmom som ho pozorovala,“ povedala pre vobraze.sk Petra Dragijská (29). Približne rok pracovala ako zdravotná sestra na ARE detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici.
,,Hneď po absolvovaní tamojšej Slovenskej zdravotníckej univerzity som začala robiť na detskom ARE, kde boli deti s ťažkým zdravotným stavom. Tam som si uvedomila, aká som vlastne vďačná za to, že som zdravá,“ povedala. Podľa jej slov nebolo ľahké sledovať osudy chorých pacientov a ich rodín, ktorí verili v uzdravenie svojich detí. Z pracovných skúseností na detskom ARE si však odnáša aj pozitívne zážitky, napríklad keď sa zoznámila a skamarátila s chlapcom, ktorý bol onkologickým pacientom. ,,Nakoniec sa z ochorenia dostal a doteraz sme kamaráti,“ poznamenala s úsmevom Dragijská. Po skončení práce zdravotnej sestry prešla k záchranke v obci Bottovo, kde od roku 2019 pôsobí ako vedúca.
,,V práci sme super kolektív a medzi sebou veľmi dobre vychádzame,“ hovorí mladá záchranárka, pre ktorú je aj vďaka kolegom chodenie do práce radosť. Jedným z najsilnejších zážitkov, ktorý počas svojej práce zatiaľ zažila, bola rýchla pomoc pre pacienta s infarktom myokardu. ,,Pacient nám zafibriloval, museli sme mu dať výboj, na ktorý sa hneď chytil a dodnes žije,“ podelila so silným zážitkom Dragijská, ktorá má túžbu pomáhať ľuďom v sebe hlboko zakorenenú. Veľmi si však váži aj pomoc skúsenejších kolegov či lekárov, s ktorými z pozície RZP konzultuje náročnejšie prípady. K silným zážitkom zo záchranky zaradila aj prvý pôrod, pri ktorom asistovala.
Jej obidve doterajšie zamestnania sú podľa nej skvelé. „Na ARE som sa dňom i nocou narobila, bola to ťažká práca a na záchranke to závisí od množstva aj náročnosti výjazdov,“ priblížila Dragijská. Je absolventkou misijnej a charitatívnej práce na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. „Práve počas tohto štúdia mi volal kolega z Bottova, či by som im vedela prísť pomôcť, tak som potom začala na čiastočný úväzok robiť na stanici RZP a zostala som tam doteraz,“ vysvetlila.
,,Vždy sa mi páčilo zachraňovať životy a pomáhať ľuďom,“ hovorí Dragijská. Už na základnej škole navštevovala krúžky, Slovenského Červeného kríža či prvej pomoci. Neskôr sa v rámci týchto krúžkov zúčastňovala na rôznych súťaží. V SČK pôsobila aj v dospelosti, a to v kovidových časoch, kedy vykonávala PCR testy. Rovnako sa v rámci SČK zúčastnila aj na významnej udalosti, návštevy pápeža Františka v Košiciach v roku 2021. „Mala som tú česť, že ma vybrala riaditeľka a ako zdravotnícky tím sme dohliadali na veľkom zhromaždení ľudí. Osobne som sa s pápežom nestretla, ale išiel tesne vedľa nás v autíčku. Bol to pekný zážitok,“ dodáva.
V detstve túžila byť architektkou alebo módnou návrhárkou, ale ako sama hovorí, neskôr nemala príliš veľké nadanie na kreslenie. ,,Vždy som si kreslila módne návrhy a šaty. No napokon z toho zišlo,“ poznamenala o svojich snoch Dragijská, ktorú od detstva baví folklór a bola aj folkloristkou – tanečníčkou vo FS Háj.
Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Petra Juliana Dragijská