Bylinkár Otto Szekfű z Rimavskej Soboty verí v liečivú silu alternatívnej medicíny a byliniek

Otto Szekfű z R. Soboty je dlhoročným zástancom alternatívnej medicíny, ktorá sa pre neho stala nielen životným poslaním, ale aj vášnivým koníčkom. Svoje skúsenosti získal prácou sanitára v nemocnici, kde takmer dve desaťročia pôsobil na oddeleniach traumatológie, chirurgie a interného lekárstva. V súčastnosti sa ako invalidný dôchodca naplno venuje štúdiu prírodných metód liečenia, pričom alternatívnej medicíne sa venuje už viac než 30 rokov.

„Liečba bylinkami a stravou je základ,“ hovorí Otto Szekfű (61), ktorý absolvoval niekoľko kurzov starodávneho liečebného systému Reiki, ale zaujíma sa aj o iné formy energetického liečenia. Fascinujú ho čínska medicína, indická ajurvéda a najmä liečivá sila prírody, ktorú považuje za nenahraditeľnú. Bylinky si sám chodí zbierať do prírody, mimo mesta, kde rastliny nie sú kontaminované. „Každá bylina má svoju energiu, ktorú treba rešpektovať,“ dodáva. Medzi jeho obľúbené produkty patrí ľubovníkový olej, ktorý sa maceruje v bio slnečnicovom alebo kvalitnom olivovom oleji. Proces zrenia na slnku trvá až 50 dní a dodáva oleju špecifické vlastnosti, vďaka ktorým je skvelý na liečbu zápalov. Ľubovník, tradične spájaný so slnkom, používali naši predkovia na hojenie rán a popálenín a jeho liečivé účinky sú známe aj pri neurologických problémoch, ako sú zápaly nervov a poškodené medzistavcové platničky.

Otto Szekfű vyrába aj tinktúry z viacerých druhov bylín, ale aj z  mladých výhonkov smreka a borovíc . Výsledná tinktúra je cenná pre svoj pozitívny vplyv na dýchacie cesty, pohybový aparát a kĺby. V kombinácii s hviezdičkovým anízom a  l-acetyl cisteinom môže byť účinná pri blokovaní negativného pôsobeniu spike proteínu po vakcinácii na covid. „Správna životospráva a detoxikácia sú v dnešnej dobe nesmierne dôležité,“ zdôrazňuje Szekfű. Podľa neho je jedným z kľúčov zdravia zníženie príjmu cukrov, no predovšetkým vyhýbanie sa geneticky modifikovaným  potravinám a škodlivým chemikáliám, ktoré môžu vyvolať zápalové procesy, nádorové ochorenia, poškodenie DNA a črevného mikrobiomu.

„Mnoho ľudí má dnes stukovatenú pečeň, a preto je dôležité ju čistiť,“ hovorí Szekfű. Na to odporúča ostropestrec kombinovaný s  lecitínom, medom a čiernym korením, ktoré napomáha vstrebávaniu a pôsobí pozitívne aj na hrubé črevo. Pre detoxikáciu obličiek a pečene je skvelý koreň púpavy, ktorý podľa tohto bylinkára treba užívať najmä medzi 17. a 19. hodinou, kedy sú obličky najaktívnejšie.

Bylinkárske skúsenosti ho priviedli aj k poznaniu liečby kožných ochorení, ako je psoriáza, ktorá podľa neho súvisí s disharmóniou pečene s hrubým črevom. „Ekzémy sú náročné na liečbu, ale pomôže detoxikácia, zelená strava a vyhýbanie sa stresu,“ hovorí. Pri liečbe dýchacích ochorení a s príchodom sychravého počasia odporúča budovať imunitu zvyšovaním dávok vitamínu D, vitamínu C, zinku a selénu. Deti by mali piť čaje z nechtíka z yzopu, z materinej dušky, z repíka, zo skorocelu aj v sirupovej forme. Imunitný systém posilňujeme prípravkami betaglukánu, z echinacea a z kolostrumu.

„Bylinky nám môžu veľmi pomôcť, no pri nesprávnom použití aj uškodiť,“ upozorňuje Szekfű, ktorý svoje znalosti prírodnej liečby s radosťou odovzdáva iným. Zároveň dodáva, že najlepšie je na začiatku konzultovať užívanie s niekým skúseným, aby boli účinky bylín maximálne a bezpečné. Otvorene a s nadšením poradí každému, kto sa chce naučiť, ako bylinky správne užívať a kombinovať. „Liečivá sila prírody, ktorú už naši predkovia objavili a s úspechom používali, môže byť aj dnes tou najlepšou odpoveďou na mnohé zdravotné problémy,“ uzavrel Otto Szekfű.

Ak máte nejaký zdravotný problém, ktorý by ste chceli prekonzultovať, môžete ho kontaktovať na 0948 517 526 alebo na emailovej adrese: thalassa@centrum.sk.

Zdroj: PR článok