Vitálny Július Adamove poučil na besede záhradkárov. Hovoril aj najcennejšom ovocí + video

Július Adamove

Podkrovie Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote zaplnili záhradkári. Stretli sa tu na besede s odborným inštruktorom Slovenského zväzu záhradkárov Júliusom Adamove. Vitálny 85-ročný Adamove, ktorý pochádza z obce Kalinovo, prijal pozvanie a viedol približne dvojhodinovú prednášku pod názvom Dopestuj a vychutnávaj. Venovaná bola pestovaniu rôznych plodín a starostlivosti o ne.

Nechýbali ani otázky, na ktoré skúsený záhradkár ochotne odpovedal. Adamove priblížil dôležitosť štepenia stromčekov, ako sa o ne starať a ako ich orezávať. V diskusii tiež povedal, ako sa má orezávať hrozno, a aká je dôležitá prebierka plodov. Osobitne sa venoval téme jabĺk a možnosti ich jednoduchého skladovania, hoci na balkóne. Spomenul aj príčiny porážky marhúľ či iné choroby ovocia a prišiel aj s tým, ako im predchádzať. „Tam, kde nenarastie stromček najmenej 12 až 15 centimetrov za rok, je zlá pôda, nedostatok živín, nedostatok vody. Vo vlastnej réžii musíte na to prísť, že tam je chyba,“ dodal Július Adamove, ktorý podľa jeho slov má vyše 30 rokov reláciu v Rádiu Regina, rozhlasový okruh RTVS a so záhradou má približne 55-ročné skúsenosti.

Za najcennejšie ovocie pre starších ľudí s chorobami považuje jablko. „Nedá sa nahradiť ničím, obsahuje antioxidanty a ostatné veci viaže na seba,“ povedal s tým, že škodliviny, ktoré sa dostanú do tenkého a hrubého čreva, sa potom viažu na seba a močom i stolicou sa dostanú z tela. Musí sa však podľa neho dodržať pitná kúra, fyzická aktivita či pohyb na čerstvom vzduchu. „Sme múdri a sčítaní ľudia, ale keď som dlhé roky pôsobil na posudkovej komisii, videl som, že hlavná príčina všetkého, aj chronického ochorenia, bol sedavý spôsob práce, málo fyzickej roboty či málo pitia,“ skonštatoval Adamove. Ľudia potom podľa jeho informácií trpia problémami s trávením, na ktoré nadväzujú ďalšie problémy.

Podujatie bolo súčasťou literárneho projektu Jesenné knihobranie 3. Viac o besede sa dozviete vo videu.

Július Adamove je známy mnohoročný funkcionár Slovenského zväzu záhradkárov, odborný lektor – odborník ovocinár a propagátor pestovania ovocných stromov a ovocia. Aj napriek svojmu veku je stále vitálny a žiadaný po celom Slovensku, aby sa podelil so svojimi skúsenosťami a vedomosťami hlavne s mladou generáciou budúcich ovocinárov. Veľmi často ho bolo možné stretnúť na rôznych celoštátnych a regionálnych výstavách, kde prednášal a vykonával praktické ukážky o pestovaní a reze ovocných stromov.

Zdroj: vobraze.sk