V okrese zatvárajú dve školy. Hygiena odporúča využívať len najbližšie prevádzky

Kaufland nakup

V okrese Rimavská Sobota zatvárajú kvôli výskytu pozitívnych testov na ochorenie koronavírusu dve školy. „Pokiaľ sa nič nezmení, tak ideme zavrieť prvý stupeň v Gemerskom Jablonci a v Radnovciach prvý stupeň,“ priblížila pre vobraze.sk Tatiana Majanová, poverená regionálna hygienička RÚVZ Rimavská Sobota. Ako načrtla, budú sa riadiť výsostne epidemiologickou situáciou, aká bude v tom-ktorom školskom zariadení. Cieľom podľa nej je obmedziť mobilitu ľudí a docieliť, aby sa krivka splošťovala, keďže zatiaľ v R. Sobote len rastie.

Majanová odporúča využívať prevádzky, ktoré majú ľudia najbližšie k svojmu bydlisku a aby nakupovali len nevyhnutné veci pre život. „Ak sa s niečím dá počkať, tak treba počkať, aby sme mali relatívne kľudnejšie Vianoce. Inak ten trend neotočíme. Je to len a len o prístupe ľudí,“ podotkla s tým, že samozrejme, treba dodržiavať nosenie rúšok, dodržiavanie odstupu a dezinfekciu rúk.“K včerajšiemu dňu máme zatvorených 151 tried, z toho včera pribudlo 30,“ uviedla. Podľa jej slov väčšinou z analýzy vyplýva, že ide o triedy, kde tento týždeň končí karanténa, alebo o výskyt jedného či dvoch pozitívnych prípadov. „Tam teraz nemá význam v širšom obmedzovať vyučovanie,“ hovorí.

Z hľadiska vekovej krivky tvoria deti do 19 rokov 20 až 25 percent nakazených. V porovnaní z minulým rokom podľa Majanovej sú na tom lepšie prevádzky a pracoviská. Kým v úvode druhej vlny bolo napríklad v Yure okolo stovky nakazených, tak teraz sa to drží okolo 12 v R. Sobote až 17 v Hnúšti. „Zatiaľ ide len o menšie ohniská a sporadický výskyt,“ uzavrela.

V karanténe je vyše 200 tried. Zákaz vychádzania má trvať dva týždne

Zdroj: vobraze.sk