V Haliči ordinuje nová lekárka pre dospelých

V poradí štvrtú krajskú ambulanciu dnes slávnostne otvorili zástupcovia banskobystrickej župy v obci Halič v Lučeneckom okrese. Vďaka aktivite BBSK tu od začiatku januára ordinuje nová lekárka pre dospelých Vladimíra Lang, s prípravou priestorov významne pomohla aj obec Halič. Ambulancia prijíma nových pacientov bez čakania.

Asi osemtisíc obyvateľov mikroregiónu Novohradské podzámčie má vďaka aktivite Banskobystrického samosprávneho kraja zabezpečenú kontinuitu v poskytovaní všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre dospelých. Od začiatku januára začala v obci Halič fungovať krajská ambulancia BBSK, v ktorej ordinuje doktorka Vladimíra Lang.

„Som nesmierne rád, že môžem v našej, v poradí štvrtej krajskej ambulancii, privítať pani doktorku Vladimíru Lang. Pani doktorka prijala ponuku Banskobystrického samosprávneho kraja a rozhodla sa prísť ordinovať sem, do Haliče, aby poskytla ľudom vo svojom rodnom kraji starostlivosť priamo v ambulancii, ako praktická lekárka pre dospelých,“ povedal na dnešnom slávnostnom otvorení ambulancie predseda BBSK Ondrej Lunter.

Kraj investoval do vybavenia ambulancie 11 500 eur, s rekonštrukciou priestorov pomohla obec Halič, ktorá sa do celého procesu aktívne zapojila. Doktorka prišla do ambulantného sektora po mnohých rokoch práce na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny na Slovensku i v zahraničí. Pracovala aj v rimavskosobotskej nemocnici.

„Chcela by som poďakovať celému tímu Rozvojovej agentúry BBSK, pánovi predsedovi, pánovi starostovi a jeho celému tímu. Teším sa na spoluprácu a poviem, že mám v sebe vnútorný záväzok, svoje doterajšie schopnosti a skúsenosti zúročiť v primárnej ambulantnej sfére. Aby to, čo sa dá vyliečiť v ambulancii, sa aj podarilo, a pacienti nekončili zbytočne v nemocniciach. Veľký fokus mám aj na prevenciu ochorení, aby sme k liečbe vôbec nemuseli pristúpiť,“ povedala Vladimíra Lang.

Spoluprácu samosprávneho kraja a obce ocenil tiež starosta Haliče Alexander Udvardy. „Teším sa, že vďaka spolupráci vyššieho územného celku a obce sa podarilo po pätnástich rokoch obsadiť miesto druhého lekára pre dospelých v tomto regióne. Máme tu pani doktorku, ktorá tu už odpracovala 45 rokov a ktorej prácu si veľmi vážim, ale ťažilo ma, čo bude ďalej, keď prestane ordinovať. Dnes sa tento problém podarilo vyriešiť,“ povedal Alexander Udvardy.

Ondrej Lunter na dnešnom tlačovom brífingu pripomenul, že Banskobystrický samosprávny kraj spustil projekt krajských ambulancií už v roku 2019 a súčasnosti úspešne funguje detská i pľúcna ambulancia v Detve a kardiologická ambulancia vo Veľkom Krtíši.

„Aj keď to nie je naša primárna kompetencia, vidíme, ako táto i predošlé vlády k problematike ambulantnej starostlivosti pristupujú. Ambulantných lekárov ubúda a tí, ktorí ordinujú, sú mnohí v dôchodkovom veku – konkrétne v našom kraji viac ako 30 % všeobecných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast je vo veku nad 65 rokov. Veľa sa v poslednom období hovorí o nemocniciach, či už v súvislosti s platmi zdravotníckych pracovníkov alebo s kategorizáciou nemocníc. Okolo ambulancií je ticho, štátny program ich podpory nefunguje a ja musím zdôrazniť, že bez aktivity kraja by žiadna nová ambulancia v tomto regióne nevznikla,“ uzavrel predseda BBSK.

Zdroj: tlačová správa BBSK, Lenka Štepáneková (redakčne upravené), foto: Vanesa Čierna