TOUR de Poltár 2021, alebo ďalšia akcia recesistov zo Single Speed Clubu RS

Opäť boli v akcii. Nie tak dávno sme mali možnosť túto úžasnú skupinu zanietencov zo Single Speed Clubu RS pod vedením skúseného tímlídra Rasťa Maňovského  sprevádzať na ich recesistickej GIRO DI BUZITKA a je tu voľné, každoročné pokračovanie ich spoločných ciest. V druhej sérii nazvanej Tour de Poltár, odvodenej od aktuálne prebiehajúcej Tour de France, si táto skupina usmiatych ľudí pripomínajúca Bohom zabudnutú komunitu zaseknutú v čase niekde v Severnej Amerike prvej polovice 20. storočia, zobrala na mušku okresné mesto Poltár. Dôvodom pravdepodobne je, že mesto sa stalo zdrojom mnohých úsmevných príbehov kolujúcich na sociálnych sieťach.

Na ceste ich tentokrát nesprevádzalo žiadne doprovodné, servisné vozidlo. Ako nám zdôraznil tímlíder Rasťo, tohtoročný 3. ročník Tour de Poltár sa niesol v duchu „Pomôž si, jak môžeš.“ Ergo odpadla polovičná trať aj spomínané oficiálne servisné vozidlo (Vehikľ Oficieuľ pas de Calé, olé!) a tým aj všetky motanice okolo. Na štart v Rimavskej Sobote sa postavili na všetko odhodlaní borci a borkyne výlučne na jednoprevodových bicykloch, ktorí sa veselo, ale svižne presunú do poltárskej krčmy, odkiaľ sa po krátkom občerstvení odštartujú samotné preteky po známej trase Sušany, cez Jelenie na Kružno a do cieľa opäť na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Naša redakcia pelotón, ktorý sa, mimochodom, potrhal už po približne troch kilometroch od štartu, doprevádzala tentokrát len po prvú bezpečnostnú zastávku v obci Ožďany. Vedenia v nesúťažnej časti sa, ako aj po iné roky, opätovne ujal miestny „Peter Sagan“ Rasťo Maňovský.

Skupina doplnila tekutiny v spomínaných Ožďanoch, náš predsunutý redaktor ju zachytil priamo v „depe“. Tu mali nadšenci milé neoficiálne, náhodné stretnutie so starostom tejto obce Jánom Matejom.

Následne pelotón už však bez nežného pohlavia pokračoval až do Poltára, kde sa po servisnej prestávke v miestnom bufete pri stanici pustil na spiatočnú, súťažnú cestu do Rimavskej Soboty. Po tradične zaujímavom priebehu pretekov sa víťazom stal Rasťo Maňovský s časom 59 minút, tesne nasledovaný Jurajom Kepkom ml. Tretí dorazil Daniel Kekeňák a za ním postupne celý zvyšok štartového poľa.

Na záver sa s nimi lúčime ich tohtoročným heslom : „Nach vyhrá lepší, nach nám je zem ľahká!“

Dovidenia o rok, priatelia.